Araştırmalar, Kuzey Kore'den gelen bilgisayar korsanlarının, kurbanlardan bitcoin ve diğer kripto paraları çalmak için şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram kullandığını gösteriyor.

Kuzey Koreli Bilgisayar Korsanları, Bitcoin Çalmak İçin Telegram Kullanıyor

Araştırmalar, Kuzey Kore'den gelen bilgisayar korsanlarının, kurbanlardan bitcoin ve diğer kripto paraları çalmak için şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram kullandığını gösteriyor.

Bağımsız rapora göre, hack grubu Lazarus Grubu, Kuzey Kore ile bağlantıları olan dünyanın dört bir yanındaki bireyleri ve kuruluşları hedeflemek için gelişmiş yetenekler geliştirdi. Kuzey Kore merkezli hack grubunun bugüne kadar İngiltere, Çin, Polonya ve Rusya'daki kurbanlardan kripto paralar çaldığı bildirildi.

Hackerlar, Telegram'da Sahte Ticaret Grupları Kurarak Kurbanları Kendilerine Çektiler

Kuzey Kore hack grubu, Telegram mesajlaşma uygulamasında sahte ticaret grupları kurarak ve sahte kripto para birimi web siteleri kurarak kurbanları kendilerine çektiler. Bilgisayar korsanları, hedefin cihazına bulaşan ve saldırganların kullanıcı verilerine erişmesini sağlayan siteler ve gruplara kötü amaçlı bağlantılar gönderiyor.

Kuzey Kore hükümeti de daha önce yaptırımlardan kaçmalarına ve bu fonları nükleer silah geliştirmek için kullanmasına yardımcı olduğu için kripto para birimi çalmakla suçlanmıştı. Bir BM raporu, Kuzey Kore'nin çevrimiçi borsaları ve kuruluşları hackleyerek yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para kazandığını göstermişti

Ethereum Araştırmacısı, Kuzey Kore'ye Yardım Ettiği İddia Edildiği İçin Tutuklandı

Geçen yıl Kasım ayında, eski Ethereum araştırmacısı Virgil Griffith, yasadışı bir şekilde Kuzey Kore'ye seyahat ettiği ve blockchain ve kripto para birimleri kullanarak yaptırımlardan kaçınmalarına yardımcı olduğu için tutuklandı. Virgil Griffith şu anda kefaletle serbest bırakıldı, ancak resmen “Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmek için komplo kurmakla” suçlandı. Virgil'in Kuzey Koreli yetkililere Kim Jong'a yardım edebilecek blok zinciri hakkında bir sunum yaptığı iddia edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ