Kuzey Kore devlet destekli kripto para birimi hırsızlığı ve kara para aklama, yasa dışı fonlar oluşturmak için büyük ölçekte devam etti.

Kuzey Kore devlet destekli kripto para birimi hırsızlığı ve kara para aklama, yasa dışı fonlar oluşturmak için büyük ölçekte devam etti.

The Korea Herald raporuna göre, Kuzey Kore devlet destekli kripto para birimi hırsızlığı ve kara para aklama, yasadışı fonlar oluşturmak için “büyük bir ölçekte” devam ederken, çalınan kripto para biriminin toplam miktarı geçen yıl yüzde 40 arttı. Blockchain veri platformu Chainalysis Inc., 2022 Kripto Suç Raporunda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'ye bağlı bilgisayar korsanlarının “geçen yıl yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlık çıkaran kripto para birimi platformlarına en az yedi saldırı” başlattığını söyledi.

Kuzey Kore Bağlantılı Hacklerin Sayısı 4'ten 7'ye Çıktı

Chainlaysis raporu, BM Uzmanlar Paneli'nin Kuzey Kore'nin balistik füze ve nükleer programları için yasadışı finansman kaynağı olarak işaret ettiği Pyongyang rejimi tarafından kripto para hırsızlığında keskin bir artışa ışık tuttu. Raporda, "2020'den 2021'e kadar Kuzey Kore bağlantılı saldırıların sayısı dörtten yediye çıktı ve bu saldırılardan elde edilen değer %40 arttı." Kripto para birimini çalmaya yönelik bilgisayar korsanlığı sayısı 2018 ile 2020 arasında kademeli olarak azalırken, toplam kripto para birimi hırsızlığı 2019 ile 2021 arasında arttı.

Kuzey Kore Bağlantılı Bilgisayar Korsanları, Çalınan Çeşitli Kripto Varlıklarında Kabaca 91,35 Milyon Dolar Akladı

Rapora göre, çalınan kripto para genellikle kriptodan fiat borsalarına yatırılıyor ve kripto takası, karıştırma ve konsolidasyon gibi çok aşamalı ve karmaşık aklama süreçleriyle nakde çevriliyor. Örneğin, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanları, geçen Ağustos ayında bir kripto para borsasını hackledikten sonra, çalınan çeşitli kripto varlıklarında kabaca 91,35 milyon dolar akladı. Kuzey Koreli bilgisayar korsanları siber saldırılar yapmak ve fonları sızdırmak için kimlik avı tuzakları, kod açıkları, kötü amaçlı yazılımlar ve gelişmiş sosyal mühendislik dahil "karmaşık taktikler ve teknikler" de kullandılar.

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler'in Pyongyang'ı ülkeler arasındaki kripto borsalarına siber saldırılar düzenlemekle suçlamasından birkaç gün sonra ABD'yi fon çalmak ve el altından siber suç işlemekle suçladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ