Hırsızlık modelleri üzerine yapılan araştırmalar, Kuzey Kore merkezli Lazarus Group tarafından kripto hırsızlıkları için kullanılan yaygın taktikleri gösteriyor.

Kuzey Kore

Hırsızlık modelleri üzerine yapılan araştırmalar, Kuzey Kore merkezli Lazarus Group tarafından kripto hırsızlıkları için kullanılan yaygın taktikleri gösteriyor.

Horizon's Bridge'in ana Harmony protokolü, bilgisayar korsanlarının çalınan fonları iade etmesi ve soruşturmadan kaçınması için son bir teklif sunuyor.

Geçen hafta, Harmony Protokolü, Harmony'yi diğer blok zinciri platformlarına bağlayan Horizon köprüsünden çalınan birden fazla kripto para biriminde 100 milyon dolarlık şaşırtıcı bir kayıp yaşadı. Son raporlar, Kuzey Kore'nin rezil ve kötü şöhretli Lazarus Grubu'nun 100 milyon dolarlık hack'in arkasında olduğunu gösteriyor.

Londra merkezli Elliptic Enterprises, geçen hafta hırsızlıktan sonra kapsamlı bir arama yaptı. Hırsızlıktan kısa bir süre sonra, Lazarus Grubu çalınan tüm kriptoları ETH'ye dönüştürdü. Elliptic, 27 Haziran'da hırsızın çalınan fonları izlenemez hale getirmek ve suç gelirlerini aklamak için ETH'yi Tornado Cash kripto karıştırıcısına taşımaya başladığını da ekliyor. Hırsız şimdiye kadar Tornado Cash aracılığıyla çalınan fonların 35.000 Ether'ini  39 milyon $ çevirdi.

Hırsız, fonları döndürerek, orijinal hırsızlığa giden işlem izini kırmaya çalışıyor. Bu, hırsızın borsada para çekmesini kolaylaştıracaktır. Raporda Elliptic şunları ekliyor:

Saldırıya ve ardından çalınan kripto varlıkların aklanmasına ilişkin analizimiz, bunun Kuzey Kore ile güçlü bağlantıları olan bir siber suç grubu olan Lazarus Group'un faaliyetleriyle de tutarlı olduğunu gösteriyor.

Lazarus Group, toplam 2 milyar doları aşan birkaç büyük kripto para hırsızlığı gerçekleştirdi ve son zamanlarda dikkatini zincirler arası köprüler gibi DeFi hizmetlerine çevirdi. Örneğin, grubun 540 milyon dolarlık Ronin Bridge hackinin arkasında olduğuna inanılıyor.

Elliptic ayrıca hırsızın çok imzalı bir cüzdanın kriptografik anahtarlarını tehlikeye attığını da sözlerine ekledi. Bu, geçmişte Lazarus Grubu tarafından kullanılan yaygın bir tekniktir.

Kuzey Kore En İyi Kripto Suç Yerleri Arasında

Coincub.com'dan alınan verilere göre, Kuzey Kore dünyadaki ilk beş kripto suç yeri arasında yer alıyor. Yaklaşık 7000 Kuzey Koreli bilgisayar korsanı, bir dizi siber saldırı yoluyla DPRK hükümeti için fon topladı.

Coincub'a göre, Kuzey Kore'nin belgelenmiş yaklaşık 15 kripto suçu vakası var. Aynısı için tahmini gelir, muhafazakar bir temelde yaklaşık 1.59 milyar dolar olacaktır.

Ancak bazı piyasa araştırmacıları, devam eden kripto kışının Kuzey Kore'nin kripto varlıkları için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylüyor. Kasım 2021'den bu yana yüzde 70'lik bir çöküş, Kuzey Kore'nin dijital stokunun önemli bir bölümünü aşındırdı.

Blockchain analitik firması Chainalysis'e göre, Kuzey Kore rejimi tarafından kontrol edilen ve 2017 ile 2021 yılları arasında çalınan fonlarla inşa edilen eski kripto cüzdanları, 2022'nin başından bu yana 170 milyon dolardan 65 milyon dolara yarıdan fazla düştü.

Güney Kore'den iki isimsiz kaynak Reuters'e kripto kışının Kuzey Kore'nin daha fazla hırsızlık yapma kabiliyetini baltaladığını söyledi. Geçmişteki birkaç rapor, Pyongyang'ın rezil Lazarus Grubuna destek teklifinde bulunduğunu gösteriyor.

Uyum sorunları Ültimatom

Bugün erken saatlerde Harmony, bir dizi tweet'te bilgisayar korsanlarına bir ültimatom yayınladı. Ayrıca, çalıntı saldırıların arkasındaki suçluları tespit etmek için kolluk kuvvetleriyle çalışan suçlular için küresel bir insan avı başlattığını da sözlerine ekledi.

Şunları söyledi: “Aktörlere çalıntı varlıkları anonim olarak iade etmeleri için bir NİHAİ fırsat sunuyoruz. NİHAİ terimimiz aşağıdadır. 10 milyon doları alıkoy ve kalan çalıntı tutarı iade et. Karşılığında Harmony soruşturmasını durduracak” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ