Bu yılın başlarında Kuzey Kore'ye seyahat ettiği ve Kuzey Kore'nin yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği iddia edilen eski Ethereum araştırmacısı Virgil Griffith, suçsuz olduğunu iddia etti.

Kuzey Kore

Bu yılın başlarında Kuzey Kore'ye seyahat ettiği ve Kuzey Kore'nin yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği iddia edilen eski Ethereum araştırmacısı Virgil Griffith, suçsuz olduğunu iddia etti.

Virgil Griffith, geçen yıl FBI tarafından Kuzey Kore'ye yasadışı yollarla seyahat ettiği için tutuklanmıştı. Savcılar, Virgil'in Kuzey Kore'ye blockchain ve kripto yoluyla yaptırımlardan kurtulmasına yardım ettiğini iddia etti. Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Virgil Griffith Suçsuz Olduğunu İddia Ediyor

Nk News haberine göre, Virgil Griffith Perşembe günü New York Mahkemesinde suçsuz olduğunu iddia etti. O sırada ABD Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan şikayet, Virgil'in Kuzey Kore'ye Kim Jong Un rejiminin yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olabilecek son derece teknik bilgi verdiğini söyledi. ABD hükümetine göre, konferans düzenleyicilerinden biri özellikle kara para aklama ve yaptırım kaçaklarının potansiyelini blockchain ve kripto yoluyla sordu.

BM Yaptırım Uzmanları Kuzey Kore'deki Kripto Konferansına Katılmamaları Konusunda Uyardı

Bu ayın başlarında, Birleşmiş Milletler Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde yapılacak kripto ve blockchain konferansına katılmaya karşı bir uyarı yayınladı. BM konferansı yaptırım ihlali olarak nitelendirdi. Kuzey Kore 2006'dan beri BM yaptırımları altında ve Kim Jong-Un rejimi balistik füze programlarını finanse etmek için kripto para birimi kullanmakla suçlanıyor.

Kripto topluluğu, bazıları kamuya açık bilgileri yaydığı için tutuklanmaması gerektiğine inandığı için Virgil Griffith'e verdiği desteği dile getirdi. Virgil’in avukatı Brian Klein, suçlamaya şiddetle karşı çıkacaklarını ve yargılanan jüri önünde tüm gerçekleri elde etmeyi dört gözle bekleyeceklerini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ