Diğer finansal kurumlar gibi dünyadaki büyük kripto para borsaları da hizmetlerine kesintisiz erişim için KYC doğrulamasını zorunlu kılıyor.

KYC ve AML Ne Anlama Gelmektedir? Bitcoin Borsaları İçin KYC Doğrulaması ve AML Gerekli mi?

Diğer finansal kurumlar gibi dünyadaki büyük kripto para borsaları da hizmetlerine kesintisiz erişim için KYC doğrulamasını zorunlu kılıyor. KYC doğrulaması neden gerekli, bu doğrulamanın kripto para kullanıcılarına ne faydası var ve kara para aklamayı önleme düzenlemelerinden farkı ne? KYC doğrulaması, herkese açık kripto paralardaki merkeziyetsizlik gayesiyle tezat mı oluşturuyor? Makalemizde bu sorulara değineceğiz.

KYC nedir?

KYC (know your customer), "müşterini tanı" teriminin kısaltmasıdır. Müşterinin kimliğinin, genellikle finansal bir kurum tarafından zorunlu olarak doğrulanmasını ifade eder. Kimlik doğrulamanız için geçerli bir kimlik belgesi, ev adresinizdeki faturalar, sosyal güvenlik numarası vb. bilgiler kullanılabilir.

Müşterilerden genellikle hesap oluşturma aşamasında ve bilgilerde bir değişiklik olması durumunda KYC bilgilerini paylaşmaları istenir. Örneğin, hesabınızı oluşturduktan birkaç ay sonra adınızı resmi olarak değiştirirseniz, KYC bilgilerinizi de güncellemeniz gerekir.

KYC sürecini tamamlamazsanız kripto para borsasındaki tüm işlevlere erişemeyebilirsiniz.

KYC Süreci Genel Olarak Nasıl İşler?

İşletmenin niteliğine bağlı olarak KYC süreci farklılık gösterebilir, fakat bu süreç genel anlamda benzer amaçlara hizmet eder. KYC, veri toplama ve doğrulama gibi temel işlevlerden oluşur. Aynı zamanda müşterilerin detaylı bir şekilde incelenmesini ve devamlı takip edilmesini de içerir.

KYC doğrulaması genellikle üç bölüm ve süreçten oluşur:

1. Müşteri Tanımlama Programı (CIP)

Bu, ilk ve en temel KYC sürecidir. Müşteri verilerinin toplanması ve doğrulanmasını içerir. Bankalarda bu aşama genellikle müşteri kaydı sırasında gerçekleştirilir. Kripto para borsaları ve diğer daha esnek finansal kurumlar içinse kayıt aşamasından sonra gelir.

2. Kapsamlı İnceleme

Şirket, kimlik doğrulamasının ardından müşterinin geçmiş bilgilerini kontrol ederek daha derin bir inceleme yapmaya karar verebilir. Geçmiş sorgulamasının amacı bir risk değerlendirmesi yapmaktır. Müşterinin geçmişinde finansal dolandırıcılık suçu bulunuyorsa ya da süregelen bir soruşturma söz konusuysa bu durum geçmiş sorgulamasında ortaya çıkar.

3. Devamlı Takip

Devamlı takip, KYC bilgilerinin güncel kalmasını sağlar ve sistemin şüpheli gözüken işlemleri sürekli incelemesine olanak verir. Bir kripto para borsası için ABD terörist izleme listesindeki bir ülkeye birçok büyük para transferinin yapılması alarm niteliğinde olabilir. Borsa, soruşturmaya bağlı olarak müşterinin hesabını dondurabilir ve durumu ilgili yasal düzenleyicilerle ve güvenlik güçleriyle paylaşabilir.

KYC Neden Çoğu Kripto Borsası İçin Zorunludur?

Müşterini Tanı (KYC) düzenlemeleri büyük kripto para borsaları için zorunludur, çünkü borsaların düzenleyici kural ve kanunlara uygun hareket etmesini sağlar. Geçmişte kripto para borsalarında KYC bilgileri nadiren talep edilmiştir. Kripto para fiyatlarının ve kriptoya yönelik ilginin artmasıyla kara para aklamaya ve diğer yasa dışı faaliyetlere yönelik suçlarla ilgili endişeler de artmıştır.

2001 yılında KYC doğrulaması getirilmiş ve Vatanseverlik Yasası kapsamına alınmıştır. Fakat ancak 9/11 terörist saldırılarından sonra kanunlaşmıştır. KYC'nin amacı yasa dışı faaliyetleri önlemek ve şüpheli davranışları mümkün olan en kısa sürede tespit etmektir. Kripto para borsaları, örneğin kara para aklama ve teröristlere maddi destek verme gibi faaliyetlerde bulunulmadığından emin olmak amacıyla işlem örüntülerini takip etmek için bu verilerden faydalanır.

KYC doğrulaması olmazsa, bir kullanıcının suç işlemesi durumunda, kapsamlı inceleme yapmadığı için kripto para borsası da bu suçtan sorumlu tutulabilir. Dolayısıyla büyük borsalar kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerine uygun hareket etmeyi tercih eder.

Fakat KYC ve AML aynı şey değildir.

KYC ve AML arasındaki fark nedir?

Müşterini tanı gereklilikleri, genellikle kara para aklamayı önleme (AML) olarak bilinen daha geniş kapsamlı bir kavramın yalnızca bir parçasıdır. AML, kara para aklamayı önlemek için tasarlanan farklı birçok düzenleme süreci içerir. Diğer AML süreçleri arasında yazılım filtreleme, kayıt yönetimi ve suç olarak kabul etme yer alır. KYC, kimlik doğrulamayı ve kapsamlı incelemeyi içeren bir AML sürecidir.

Düzenleyicilerin uygulamaya koyduğu KYC, AML ve diğer tüm süreçler organize suç örgütleri ve teröristlerin yasa dışı faaliyetlerini saklamasını zorlaştırır. Suçlular, yasa dışı yollardan elde ettikleri fonların meşru gözükmesini sağlayamazlar. Bu bir avantaj sunsa da kripto para topluluğunun bazı üyeleri borsaların KYC düzenlemelerine uyumu zorunlu kılıp kılmaması gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşamaktadır. Buradaki sav, KYC ve AML düzenlemelerinin merkeziyetsizlik kavramına aykırı olduğudur.

KYC, Merkeziyetsizliği ve Anonimliği Nasıl Etkiler?

Kripto paralar ve blockchain teknolojisinin en cazip özelliklerinden biri merkeziyetsizliktir. Merkeziyetsizlik, sistemin nihai kontrolünün tek bir otoritenin elinde olmamasıdır. Blockchainler üzerindeki işlemler tek bir veritabanı yerine dünya genelinde çok sayıda bilgisayarda eşler arası node'lar aracılığıyla saklanır. Bu nedenle KYC gereklilikleri merkezi bir otoriteye güç vererek kripto paraları geleneksel finansal kurumlara benzer hale getirir.

Merkeziyetsiz blockchain aracılığıyla anonimliğe önem veren kullanıcılar için anonimliği kaybetmek, özellikle de KYC bilgilerinin merkezi bir kripto para borsasıyla paylaşılması hiç istemedikleri bir şeydir. Kripto para borsaları kullanıcıların gizli bilgilerini dikkatle korumayı vaat etse de anonim kalmayı tercih eden birçok kişi bu riski almak istemez. Birçok borsanın hala müşteri verilerini koruyacak güçlü KYC sistemlerine sahip olmadığı düşünüldüğünde bu korkular yersiz değildir.

Hacker'ların borsalardaki yazılım açıklarından faydalanarak kripto para kullanıcılarının KYC bilgilerine eriştiği vakalar raporlanmıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ