Lisanslı Avrupa kripto para borsası LBank, Türk hükümetinin blockchain teknolojisini kullanmak için aldığı önlemleri alkışladı.

LBank, Türkiye

Lisanslı Avrupa kripto para borsası LBank, Türk hükümetinin blockchain teknolojisini kullanmak için aldığı önlemleri alkışladı. LBank CEO'su Allen Wei, CBDC denemeleri ve bölgesel blockchain projeleri de dahil olmak üzere Türkiye'deki bir dizi olumlu gelişmeye dikkat çekti.

Türkiye Merkez Bankası (TCMB), Aralık 2022'de CBDC testlerini tamamladı ve hükümet şu anda çevrimiçi kamu hizmetleri için blockchain teknolojisini kullanmayı planlıyor. Her ikisi de 2023'te blockchain teknolojisinin daha da güçlü bir şekilde benimseneceğine işaret ediyor.

LBank Exchange'in Kurucu Ortağı ve CEO'su Allen Wei, “Türkiye, dünya çapında kripto benimsemede ilk 10 arasında yer alan heyecan verici bir pazar” dedi. “Bunlar gibi çabalar, Türkiye'nin ülkede daha geniş blockchain entegrasyonunu zorlama kararlılığını gösteriyor. Dijital Türk Lirası için bir destek ve ileriye dönük hükümetten olumlu bir adım.”

Türk hükümeti 2019'da ulusal bir blockchain altyapısı planını açıkladığından beri, Türkiye'nin blockchain tabanlı birçok iddialı hedefi oldu. Ancak, belirli proje duyurularının yanı sıra, çok az sayıda çıktı oldu. Bu, 2023'te, ileri geliştirme aşamasında olan birkaç umut verici projeyle değişecek gibi görünüyor.

TCMB'den yapılan son açıklama, “Dijital Türk Lirası Ağı'nda ilk ödeme işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini” ortaya koydu. 2023'ün ilk çeyreğinde daha ileri aşama testlerin yapılacağı ve genişlemeye dahil edilmek üzere seçilen bankaların ve finansal teknoloji şirketlerinin seçileceği söylendi.

CBDC için resmi duyuru Eylül 2021'de geldi. Başlangıçta TCMB dijital bir Türk Lirası taahhüdünde bulunmadı. Ancak son yapılan açıklamada “TCMB, dağıtık defter teknolojilerinin ödeme sistemlerinde kullanılması ve bu teknolojilerin anında ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi alanlarda özgün mimari kurgular için testler yapmaya devam edecek” denildi.

LBank Türkiye Topluluk Yöneticisi Adem Özkan Özdil, "Dijital Türk Lirası'nın test edilmesi ve başarıyla tamamlanması, dijital Lira'nın piyasaya sürülmesine yönelik büyük bir adım olarak görülüyor" dedi. Türkiye'nin CBDC'sinin ötesinde hükümet, blockchain teknolojisini kamu hizmetlerine test etmek ve entegre etmek gibi başka taahhütlerde bulundu.

Dijital Türk Lirası ile ilgili haberler arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dijital Türkiye 2023 etkinliği sırasında blockchain tabanlı bir dijital kimlik uygulaması planlarını duyurdu. Blok zinciri tabanlı dijital kimlik ve giriş sistemi kullanılacak olan E-Devlet portalına konut ve askerlik hizmetleri başta olmak üzere birçok kamu hizmeti entegre edilecek.

Türkiye, blockchain teknolojisini kamu hizmetlerinde kullanma vizyonunu ilk olarak 2019 yılında paylaştı. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Strateji 2023 sunumunda, blockchain ve dağıtık defter teknolojisini (DLT) 2020'nin önceliklerinden biri olarak belirledi.

Ayrıca, Türkiye'nin en önemli kültür merkezlerinden biri olan Konya şehri, 2020 yılında bir "şehir parası" geliştirmeyi ve sosyal programları finanse etmek için blockchain teknolojisini kullanmayı planladığını ortaya koydu. Konya, blockchain teknolojisinin kamu hizmetlerinde büyük ölçekte nasıl çalıştığını görmek için bir ilk test görevi gördü.

LBank Hakkında
2015 yılında kurulan LBank, çeşitli kripto varlıkları için yenilikçi bir küresel ticaret platformudur. Borsa, kullanıcılarına güvenli kripto ticareti, özel finansal türevler ve profesyonel varlık yönetimi hizmetleri sunar. Dünyanın 210'dan fazla bölgesinden 7 milyondan fazla kullanıcısı ile en popüler ve güvenilir kripto ticaret platformlarından biri haline geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ