Kripto para donanım cüzdan üreticisi Ledger, 13 Şubat tarihli bir blog yazısında, dahili Secure Element çiplerinin iddia edilen faydalarını vurgulayan rakip Trezor ile eski bir kan davası başlattı.

Ledger ve Trezor Arasında Kan Davası

Kripto para donanım cüzdan üreticisi Ledger, 13 Şubat tarihli bir blog yazısında, dahili Secure Element çiplerinin iddia edilen faydalarını vurgulayan rakip Trezor ile eski bir kan davası başlattı. Trezor, SatoshiLabs'ın kurucu ortağı ve CEO'su Marek “Slush” Palatinus’u, “sahtekârlık” ile suçlayan ve “tüm hikayeyi” anlatmamakla itham eden bir tweet ile doğrudan geri döndü.

Ledger, donanım cüzdanı cihazlarında ortak olan üç dahili çip türünü karşılaştırdı: Mikrodenetleyici Birimleri (MCU), Güvenli Bellek çipleri ve kendi Güvenli Öğeleri.

Trezor cüzdanlarında bulunan MCU'ların mikrodalgalar ve TV uzaktan kumandaları gibi genel cihazlar için tasarlandığını ve fiziksel güvenlik saldırılarına karşı gömülü karşı önlemleri olmadığını iddia etti.

Ayrıca, bazı diğer üreticilerin donanım cüzdanlarında kullanılan Güvenli Bellek çiplerinin üçüncü taraflarca test edilmediğini ve özel anahtarlar MCU'ya iletildikçe yan kanal saldırılarına karşı savunmasız olduklarını belirtti.

Hikayenin Sadece Bir Kısmı

Palatinus, Ledger'in “sahtekâr” olduğunu ve “tüm hikayenin sadece bir kısmını gösterdiğini” iddia ederek görevi yeniden tweetledi.

Secure Elements çip satıcıları için bir gizlilik anlaşması (NDA), cüzdan üreticilerinin tweet'lere göre güvenlik sorunlarını tartışmasını engelliyor:

“Trezor, NDA olmayan çipler kullanıyor, bu yüzden tamamen şeffaf olabiliyor ve ilginize göre hareket edebiliyoruz.”

Palatinus, Mart ayında Bitcoin 2020 konferansında NDA'ların son kullanıcı güvenliğine etkileri hakkında daha fazla konuşma sözü verdi.

Kötü Durum

Ledger daha önce Trezor ile geçen Mart ayında, Trezor donanım cüzdanlarında sözde beş güvenlik açığını açıklayan bir rapor yayınladığı sırada çatıştı.

Trezor hızlı bir şekilde yanıt verdi ve güvenlik açıklarının hiçbirinin donanım cüzdanları için kritik olmadığını belirtti. Ayrıca, zayıflıkların hiçbiri uzaktan kullanılamaz ve bunların tümü cihaza fiziksel erişim gerektirir.

 O zamandan beri işler sakinleşiyor gibi. Ancak bu son yazı ile Ledger eski bir durumu yeniden gündeme getirmiş gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ