Bu yıl kripto endüstrisine karşı olan endişenin çoğu, bir şirket tarafından başlatıldı. Dünyanın belli başlı ekonomileri topluca eleştirilerini Facebook ile Facebook’un stablecoin projesi Libra’ya yöneltmiş durumdalar. Sosyal medya devi şimdi alternatif bir ödeme platformu başlatmak için çabalıyor.

Libra Beklenirken Facebook Pay Geliyor - İşte Ayrıntılar

Bu yıl kripto endüstrisine karşı olan endişenin çoğu, bir şirket tarafından başlatıldı. Dünyanın belli başlı ekonomileri topluca eleştirilerini Facebook ile Facebook’un stablecoin projesi Libra’ya yöneltmiş durumdalar. Sosyal medya devi şimdi alternatif bir ödeme platformu başlatmak için çabalıyor.

Facebook Pay, Kripto Değil

Baştan beri belliydi. Zira Facebook’un kripto tutkunları 2.5 milyar gibi korkunç bir rakam göz önüne alındığında çok yorgun düştüler. Sosyal medya devi için basit bir güven eksikliği dünyadaki düzenleyiciler ve bankacıların Libra gibi bir kripto para projesine yoğun eleştiriler yöneltilmesi için yeterli oldu.

Sonuç, şirketin projede yer alan ağır topların Libra Birliğinden ayrılması ile sonuçlandı. Bugün Libra, şirkete alternatif bir ödeme platformu başlattığında ilerledikçe haberleri zorlukla veriyor.

Bir şirketin blog gönderisine göre, bu hafta ABD’den başlayarak Facebook Pay başlatılacak. Platform insanlara Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp'ta 'uygun, güvenli ve tutarlı bir ödeme deneyimi' sağladığını iddia ediyor.

İlk bakışta Facebook Pay uygulaması, PayPal veya Alipay'den ya da oradaki yüzlerce ödeme uygulamasından hiçbirinden farklı değildir. Kullanıcılar, kitlelere ulaştırıldığında uygulamayı etkinleştirmeli, genellikle bir kredi kartı olan bir ödeme yöntemi eklemeli ve dolar ödemeleri göndermek veya almak için kullanmalı.

Kripto para birimi veya blok zinciri olmadığını hatırlatan şirket bunun Libra ile de bir ilgisinin olmadığını vurguluyor ve şöyle diyor:

“Facebook Pay, mevcut finansal altyapı ve ortaklıklar üzerine kurulu. Libra ağında çalışacak olan Calibra cüzdanından ayrıdır.”

Compound Finance'tan Jake Chervinsky konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Facebook Pay, Libra suda öldüğünü kabul etmek gibi berbat bir ses çıkarıyor.”

Basın bülteni gizlilik ve güvenlikten en az yedi kez söz ettiğinden, bunun Facebook kullanıcıları için büyük bir endişe kaynağı olduğunu bildikleri açık. Sonuç olarak, platform verilere güvenilmezse, kripto veya başka bir ödeme platformu olup olmadığına parayla güvenilmemeli.

Çin Yeni Tehdit

Milyarder Zuckerberg'e göre, Libra zaten bir tehdit değil. Ona göre, Çin’in kripto yuan lansmanı önerisi küresel finansmana ve doların hakimiyetine daha fazla zarar verecek.

MarketWatch'a göre, ABD düzenleyicileri için asıl zorluk, genel doların baskınlığını baltalayabilecek bir Çin devlet destekli kripto para biriminin yükselmesi şeklinde.

CNBC kısa süre önce Çin’in yeni Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi’nin veya DCEP’nin birkaç ay içinde piyasaya sürülebileceğini ve mali yangına daha fazla yakıt ekleyeceğini bildirmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ