Facebook'un önerilen Libra dijital para birimi, dünya genelinde merkez bankalarının herhangi bir küresel para birimini kontrol etmesi gerektiğini söyleyen politika yapıcıları endişelendirdi.

Libra Benzeri Stablecoinler, Bazı Durumlarda Tüketici Refahını Artırabilir

Facebook'un önerilen Libra dijital para birimi, dünya genelinde merkez bankalarının herhangi bir küresel para birimini kontrol etmesi gerektiğini söyleyen politika yapıcıları endişelendirdi.

Ancak ABD Federal Rezervinden yeni bir araştırma makalesine göre, bu tür "sepet destekli" stabilcoinler, bazı ekonomik senaryolarda tüketici refahını artırabilir.

Mart ayında, eski Bank of England başkanı Mark Carney, Libra’ya çok benzeyen merkezi bir banka tarafından işletilen bir sistem önerdi ve bu sistemde farklı para birimlerinden oluşan bir sepet tarafından desteklenecekti. Ona “sentetik hegemonik para birimi” dedi.

Ancak Fed'deki ekonomistler Garth Baughman ve Jean Flemming tarafından yazılan makalede, kimin sorumlu olması gerektiğini soruyor. Ekonomik modellemeye dayanarak, belirli koşullar altında, varsayımsal bir sepet destekli stabilcoinin tüketici refahında "önemli bir artışa" katkıda bulunabileceği sonucuna varılıyor.

Baughman ve Flemming, her biri kendi egemen para birimine sahip iki ülke içeren bir model oluşturdu. Bu para birimlerinin her birini içeren bir sepet tarafından desteklenen bir stalecoin talebini test etmek için kullandılar.

Model, uluslararası fiyatlarda bir değişiklik veya işlem gören ürünlerin hacmi gibi dış olaylar nedeniyle bir ülkenin ticaret fırsatlarındaki değişikliklerin, sepetteki para birimlerindeki dalgalanmalara neden olan para talebini etkileyebileceğini gösterdi. Baughman ve Flemming, bu dalgalanmaların tüketicileri daha istikrarlı ödeme yöntemlerine itme olasılığının yüksek olduğunu ve böylece stabilcoin talebinin arttığını tespit etti.

Dijital para birimi, bileşen fiat para birimlerini popülaritesinde devralmasa da, yeterli satıcı bunu ödeme olarak kabul ederse, ekonominin yüksek bir "esneklik" seviyesine sahip olacağını söyledi. Bu, ticaretin artmasına ve potansiyel olarak tüketici refahının artmasına neden olacağı sonucuna varıyor.

Bununla birlikte, model stabilcoin için genel talebin minimum olacağını gösterdi. Çünkü aynı ticaret şokları, stabilcoin talebini, bileşen para birimlerinin talebinin de uçucu hale gelmesine neden olacak kadar uçucu hale getirebilir.

 Baughman ve Flemming, bunun sepet destekli stabilcoinin uluslararası olarak baskın bir para birimi haline gelmesini neredeyse imkansız hale getireceğini söylüyor, böylece "yerel egemen para birimlerinin yerini alan küresel bir stabilcoin korkusu abartılıyor".

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ