Facebook'un Libra’sı kurulduğu günden bu yana zorlu bir süreç yaşıyor.

Libra Hindistan’ın Bankasızları İçin Finansal Katılımını Artırabilir

Kavramsallaştırma Temmuz 2018'de geri döndü, ancak David Marcus ve ekibi dünya çapında politika yapıcılar ve düzenleyicilerden sürekli geri dönüşlerle karşılaştılar.

Reuters ile konuşan Libra Derneği yönetim kurulu üyelerinden Patrik Ellis şu ifadeyi kullanıyor:

“Bu aşamada, pazarlar ya da ürün ya da gerçekte nasıl yayılacağına dair herhangi bir strateji belirlenmedi.”

Amaç Ne?

Facebook, çevrimiçi para göndermeyi daha ucuz ve daha hızlı hale getirme ve finansal hizmetlere erişimi iyileştirme fikriyle dijital para birimini kavramsallaştırdı. Sosyal medya ağı ayrıca Libra’nın değerinin bir fiat sepeti tarafından destekleneceğinden Bitcoin'in değerinden daha az volatil olacağını iddia etti.

Düzenleyicilerin Libra’nın potansiyel etkisi hakkında uyarı ve endişe duymaları uzun sürmedi. Kriptoyu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) gözetimi altına alan bir yasa tasarısı da sunuldu.

Aynı konuda konuşan Quantum Economics'in kurucusu Mati Greenspan, Libra’nın endüstrinin şahit olduğu en büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bu noktada, piyasaya çıkmakla ilgili düzenleyici engelleri temizleyip temizleyemeyecekleri hala büyük bir soru. Önemli bir gelişme ve çok fazla hype var, bu yüzden sanırım beklemeye ve buna değip değmeyeceğine bakmamız gerekecek. ”

Öte yandan, Libra dünya çapında da popülerlik kazanmış durumda. Facebook’un ülkedeki popülaritesi göz önüne alındığında, haberler karışık tepkiler aldı: bazı politika yapıcılar buna karşıyken kripto topluluğu memnuniyetle karşıladı. Yani, Libra sonunda düzenlenir ve Hintliler için erişilebilirse ne olabileceği sorusu herkesin tartıştığı bir şey.

Finansal Katılım

Popüler Hint kripto borsası WazirX'in CEO'su Nischal Shetty'ye aynı soruyu sorduk ve Hindistan’ın Libra için büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğunu ve bankasızlar için finansal katılımı geliştirebileceğini düşünüyor.

“Hindistan'da büyük bir çoğunluğun internet erişimi var, ancak hala bankasızlar. Bu Libra için büyük bir pazar potansiyeli ve bankasızlar için finansal katılımı artırabilir. “

Ayrıca Libra'nın Hindistan'a girişinin iş fırsatları yaratabileceğini ve bunun Hindistan ekonomisi üzerinde de olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ