Libra sepetinin değişmesi mümkün

Libra’nın Yaratıcısı Açıkladı: Libra Sepetine Libra Birliği Karar Verecek

Libra’nın yaratıcısı Christian Catalini, Libra’nın mevcut finansal ekosistemi bozma nedenlerini tartışmak üzere en son Unchained isimli Podcast yayınına katıldı. Girişimci, Libra için yapılan tasarım seçimleri hakkında ayrıntılı bilgi verirken, kendi operasyonlarında maliyetleri ve aracıları azaltma yönündeki süreçleri daha da ilerletmek isteyen finansal işletmelere olan ihtiyacı vurguluyor.

Catalini, Düzenleyici baskıların olduğu bir ortamda Libra Birliği'nden Visa, MasterCard ve PayPal’ın ayrılması ile ilgili olarak kendisine sorulan soruya “Bu (Libra) platformda bir ürün oluşturmak için kurucu üye olmanıza gerek yok.” açıklamasını yapıyor.

Ayrıca, PayU dahil olmak üzere finans teknolojilerinin şu anda çok aktif olduğunu, “özellikle finansal odaklı olma perspektifinden” meseleye baktıklarını vurguluyor. Ortak yapımcı, zaman içerisinde, Libra Derneği'nin kurucu üyesini belirleyebileceğini, fikrin filizlenme aşamasına geçebileceğini belirterek öngörülerini ortaya koyuyor. Libra altyapısının kullanışlılığını sağlamak için mümkün olan en iyi oyunculara sahip bir ağ olduğuna vurgu yapıyor.

Catalini ayrıca, Libra sepetinin ilk aşamasının (ABD tahvillerinde yüzde 50 ABD Doları, yüzde 18 Euro cinsinden varlık, yüzde 14 Japon Yeni, yüzde 11 İngiliz Sterlini ve yüzde 7 Singapur dolarından oluşan sepet) sadece bir öneri olduğunu söyledi. Sepetin nihai kompozisyonuna, Birliğin nihai üyeleri tarafından karar verilecek.

Catalini açıklamalarının devamında şunları da belirtiyor.

“Yalnızca bir varlığa (ABD doları) bağlıysanız, şimdi tek bir varlıktan gelen volatil durum ve varyasyona karşı gerçekten duyarlısınız demektir. Çeşitlendirilmiş varlık kümesi, istikrarı, düşük enflasyonu ve gerçekten güçlü bir bağımsızlığı olan bir dizi merkez bankasının küresel temsilidir”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ