David Marcus, şimdi Lightspark olarak bilinen ve Bitcoin blok zincirinde Lightning Network oluşturmaya odaklanacak yeni bir girişim başlattığını duyurdu.

Libra

David Marcus, şimdi Lightspark olarak bilinen ve Bitcoin blok zincirinde Lightning Network oluşturmaya odaklanacak yeni bir girişim başlattığını duyurdu.

Lightspark, Andreessen Horowitz ve Paradigm dahil olmak üzere VC endüstrisindeki kim kimden şimdiden 175 milyon dolar aldı.

Bir noktada, Facebook Libra ve ardından Diem  kripto para birimi ile stabilcoin endüstrisindeki en büyük oyunculardan biri olmaya mahkum gibi görünüyordu. Bu kötü bir şekilde düştü ve Facebook onu satmak zorunda kaldı. Girişimi yöneten ve eskiden PayPal'ın CEO'su olan David Marcus, Facebook'tan ayrıldı ve şimdi blok zinciri, özellikle Bitcoin üzerine inşa ettiğini açıkladı.

Marcus, Twitter'da "Bitcoin'in yeteneklerini ve faydasını keşfetmek, inşa etmek ve genişletmek için Lightspark adlı bir şirket kurduğunu açıkladı. İlk adım olarak, Lightning Network'ün daha derinlerine inmek için aktif olarak bir ekip kuruyoruz."

Lightning Network, Bitcoin üzerinde hızlı ve ucuz işlemleri kolaylaştıran bir katmandır. Birçok kişi tarafından Bitcoin'in Katman 1'inin 2. Katmanı olarak kabul edilir, ancak bu tartışmalıdır. Lightning, iki karşı tarafın aralarında sonsuz sayıda BTC gönderebilecekleri bir zincir dışı ödeme kanalı açmasına olanak tanır. Tamamlandıktan sonra, ne kadar uzun sürerse sürsün ve kanalı kapatırlar, ana BTC blok zinciri, işlemlerle ilgili sadece küçük bir miktar veri ile güncellenir.

Bir de güvenlik sorunu var. Yıldırım'ın kötü niyetli aktörler tarafından saldırılara eğilimli olduğu kanıtlanmıştır. Buna saldırmalarının bir yolu, İbrani Üniversitesi tarafından keşfedilen, yağmacıların ağa işlemlerle spam göndererek, belirtilen son tarihe kadar talep edilmeyen fonları çalmayı mümkün kılan 'Flood & Loot' yöntemidir.

Yine de Marcus, geleceğin Lightning Network'te olduğuna inanıyor ve sahip olduğu özgeçmişle, on yıldır zor bir rüya olan Bitcoin ödemelerini elde etmek için onun ötesine geçemezsiniz. Daha önce PayPal'ın CEO'su, Coinbase'de yönetim kurulu üyesi ve Facebook'ta Messenger ve daha sonra Diem stablecoin'in başkanıydı.

Marcus, en büyük kripto para yatırımcılarından bazılarını gemiye almayı başardı. Bunlar arasında Andreessen Horowitz, Paradigm Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam tarafından kurulan kripto VC şirketi, Ribbit Capital FTX, Coinbase, Ethereum, Uniswap'ın erken yatırımcılarından biri ve Oculus'ta yatırımları olan bir özel sermaye şirketi olan Matrix Partners yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ