Twitter’ın CEO’su Bluesky projesini açıkladıktan sonra, Justin Sun ‘ın Çin merkezli sosyal medya hesabı kapatıldı. Şimdi piyasada CZ Binance’in Bluesky’nin kurulmasına yardımcı olacağı konuşuluyor.

Lider Bitcoin Borsası Binance’in CEO’sundan Jack Dorsey’e Destek

Twitter CEO’su, Twitter - Bluesky için de kullanmak istediği ve sosyal medya tarafından kullanılabilecek merkezi olmayan bir protokol oluşturmak üzere yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Çin hükümeti şimdi Justin Sun’ın en büyük yerel sosyal medya Weibo’nun (Çin Twitter’ı) hesabını kapatıyor ve Binance’in başkanı Dorsey’i Bluesky’ye katılmaya teşvik ediyor.

Topluluğun yakında bir merkezsiz sosyal medyaya ihtiyacı olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu konuda yardımcı olmayı teklif ediyor. CZ ve Binance’in Weibo hesapları, Justin Sun’ın aksine hala aktif durumda.

Jack Dorsey, Twitter’ı Merkezden Uzaklaştırmak İçin İstekli

Bir gün önce, şirketini merkezsiz hale getirmek için Jack Dorsey'in yeni ve iddialı bir projesi hakkında bilgi vermiştik. Bir dizi tweet’te, diğer sebeplerin yanı sıra, sahte sosyal medyayı ve genellikle sosyal medya mekanı aracılığıyla yayılan yanıltıcı bilgileri kısma zorunluluğunu dile getirdi.

En iyi bir Twitter yöneticisi Parag Agrawal zaten proje üzerinde çalışmak için bir takım kuruyor.

CZ, Bluesky'yi Çalışırken Görmek İstiyor

CZ olarak bilinen Binance CEO’su, özellikle Justin Sun’ın Weibo hesabı kapatıldıktan sonra, bu projenin hayata geçirilmesi için hazır durumda. Aslında Sun’ın Weibo hesabının kapatılması Xi Jinping tarafından blok zincirini kucaklayaıcı açıklamasının içerisinde kripto paraların olmadığına dair son kamuoyunda yapılan açıklamanın sonucu durumunda.

Şimdi, CZ Jack Dorsey'i geliştirmeye devam etmeye çağırıyor ve ona yardım ediyor.

Tron CEO'su Çinli Hayranlarını Twitter'da Takip Etmeye Davet Ediyor

Weibo hesabını kapattıktan sonra, Justin Sun, Çince konuşan Tron kullanıcılarını Weibo yerine Twitter'da takip etmeye davet ederek bir tweet attı.

Sun, İngilizcenin bu sosyal ağın ana dili olduğunu açıklıyor, ancak herkesin neyi yazdığını anlamak için yerel çeviri hizmetini kullanabilir.

Bluesky Eleştirileri de Var

Ancak bazıları, Jorsey’in Twitter’ı merkezsizleştirme girişiminin daha da merkezi bir hal alacağından korkuyor. Bunlardan biri Atlantic Financial ve Chainstone Labs'ın kurucusu Bruce Fenton.

Dorsey'in sahte haberlerden ve yanıltıcı bilgilerden kurtulma hedefini dikkate alarak, Fenton'un Twitter'da yasaklanma ve bu platformun oldukça önyargılı olma konusundaki endişesi haklı görünebilir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ