2008-2009 mali krizinin zirvesinde, Federal Rezerv o zamana kadarki en büyük parasal önlem paketine girdi

Likidite Krizi: Bitcoin ve Ötesi

2008-2009 mali krizinin zirvesinde, Federal Rezerv o zamana kadarki  en büyük parasal önlem paketine girdi. 2008 yılının Eylül ayının başından Haziran 2009'a kadar, Fed'in bilançosu, parasal genişleme ve açık piyasa işlemleri aracıyla kabaca 1 trilyon dolardan 2 trilyon dolara kadar ikiye katlandı; hazineleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri toplamıştı.

Toz bulutu kalktıktan sonra, Fed yaklaşık 3.6 trilyon dolar yaratmış ve ABD kredi sistemini büyük ölçüde genişletmişti. Bu sayılar, COVID-19 krizinden kaynaklanan kanamayı tıkamak için şimdi olanlara kıyasla devede kulak kaldı.

Fed'in gerçekleştirdiği bazı eylemler arasında ticari banka rezerv gereksinimlerinin azaltılması, takas hatlarının yabancı bankalara uzatılması, daimi repo oluşturulması ve “sınırsız” QE'nin açılması yer aldı. Bununla birlikte, 2,2 trilyon dolarlık mali teşvik paketi ve 4,25 trilyon dolarlık kaldıraçlı kredi verme imkanı ile eşleştirildiğinde, COVID-19 kilitlemesine verilen finansal yanıtın toplam tutarı (şimdiye kadar) yalnızca ABD'de 6 trilyon dolardan fazlaya denk geliyor.

İlk bakışta, piyasaya bu kadar likidite taşmasının en azından kısa vadeli enflasyona neden olacağı anlaşılıyor, ancak cevap çok daha nüanslı. Ve bitcoin üzerindeki potansiyel etkisi incelenmeye değer.

Likidite krizi

S&P 500'ün ve diğer önemli varlıkların Mart ayı ortalarındaki tarihi satışları çoğunlukla “likidite krizi” olarak adlandırılan şeyden kaynaklandı. Böyle bir durumda, varlık yöneticileri nakit tutmak ve daha fazla zararı azaltmak için geçici veya amortisman pozisyonlarından çıkarlar. Bu, piyasa, özellikle de panik gerçekleştiğinde aşağı doğru çalkalanmaya devam ettikçe bileşik satışın kaskatı benzeri bir etki yaratır.

Likidite sıkışıklığı sırasında ödül USD'dir. Nakit kraldır. Kurumlar ve büyük varlık yöneticileri, likidite sıkışıklığı sırasında bitcoin de dahil olmak üzere likit kalması için gereken her şeyi satıyorlar. Bu satış büyük olasılıkla, bitcoin'in yüzde 50'lik düşüşünün temel sebebidir - uygunsuz bir zamanda aşırı kaldıraçlı konumlarla eşleştirilir.

Bununla birlikte, dünya çapında çok fazla dolar cinsinden borçla, önemli miktarda dolar sıkıntısı var. Bazen bir likidite krizinde “nakit için çizgi” olarak adlandırılan olay, talep yükseldikçe doların fiyatını daha da yükseltir, ancak yetersiz dolar bu talebi karşılayabilir. Resme COVID-19'un neden olduğu arz ve talep şokunu eklediğinizde, Fed'in “Fed Bazuka” yı yüklemesini ve ateşlemesini gerektiren benzeri görülmemiş bir olay elde edersiniz.

Sorun, ABD dolarının bu tür arz şokunun bilinmeyen değişkenler üretmesidir. Şu anda sistemin taşkın miktarına eşdeğer bir uyarıcı enjeksiyon yaşamadık. Mantıken, USD'deki trilyonların dolar için artan talebi karşılayacağı anlaşılıyor, ancak bu durum, diğer ülkelerin durumlarını, kredi piyasalarını veya makroekonomik aşamadaki diğer görünmeyen oyuncuları hesaba katmıyor.

Deflasyonist ortam

Yükselen bir dolar, enflasyonist değil, deflasyonist bir ortamı temsil ediyor, bu yüzden mali ve parasal önlemin etkisi ne zaman ortaya çıkmaya başlayacak? Açıktır ki, merkez bankaları ve hükümetler herhangi bir deflasyonist ortamı yumuşatmaya çalışıyorlar ve bitcoin'in parlayan anı ortaya çıkabilir.

XanPool CEO'su Jeffrey Liu, “Fed'in teşvik paketi ekonomideki para ve borcu şişirecek. Tüketicilerin mal fiyatlarında enflasyon görmesi biraz zaman alacaktır. Ancak, şimdi şişirilmiş sermayenin ekonomi içinde dolaşması için yeterli zaman verildiğinde, fiyatların yükselmesi kaçınılmazdır. ”

Bridgewater Associate'in kurucusu Milyarder Ray Dalio, 1930'ların borsa çöküşüne benzer yeni bir büyük bunalım yaşadığımıza inanıyor. Son Ted Ted'de Dalio, parasal enflasyonun muhtemel olduğunu ve bunun servette büyük bir değişime yol açabileceğini söyledi. Büyük soru, Dalio haklıysa, bu servet nereye gidecek?

Bitcoin için fırsat

Fed ve diğer merkez bankaları fiat parayı airdrop ile dağıttı. Şimdi herkes doların değerini sorguluyor.  Bir kripto yatırımcısı ve bitcoin hedge fonu CEO'su Mike Digital, Novogratz, “Hiç olmazsa- fiat para birimlerinin azaltılması, trilyonlarca dolarlık borçtan para kazanılması zamanı,” diyor.

TomoChain CEO'su Long Vuong, “ABD Doları hala küresel olarak benzersiz bir güvenli liman statüsüne sahip ve USD bazlı stabilcoinler bu statünün bir uzantısı. Bu, FED'e para tabanını genişletmek için eşsiz bir güç sağlar. Ancak, eğer dikkatli olmazlarsa, insanlar dolardan ve bitcoin veya altın gibi alternatif varlıklara taşınacaklar. "Bu çoktan başladı.” Diyor.

Mart ayındaki borsa çöküşü sonucunda yatırımcılar fonları bitcoin'e taşıyorlar. Greyscale fonunun bir raporu, şirketin dolaşımdaki arzın yüzde 1,7'sini (yaklaşık 360.000 BTC) tuttuğunu ve bu fonların büyük bir kısmının Wall Street'ten geldiğini ortaya koydu.

1 Mart'tan bu yana, stablecoinler hacimde büyük bir artış gördü. Dolar destekli stabilcoin USDC 200 milyon $ 'dan 600 milyon $' a yükseldi. USDC tek başına değil, Tether ve Paxos gibi diğer stabilcoinlerin de hacimde büyük bir artışı oldu. Bunun nedeni büyük olasılıkla Fed’in para basması, Mart ayı borsa çöküşü, kripto piyasalarında son zamanlarda görülen dalgalanmalar ve ticaretler arasında fon tutan tüccarlar.

 G20, stablecoinleri finansal istikrara yönelik bir tehdit olarak etiketledi ve bazı insanlar bazı stablecoinlerin yasaklanabileceğine inanıyorlardı. Ne olacağını söylemek için henüz çok erken olsa da, bir şey kesin, bankalar bağımsız bir finansal sistem tarafından tehdit altında hissediyorlar ve bu da bitcoin gibi kripto para birimleri için büyümek ve gelişmek için büyük bir fırsat sunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ