Charlie Lee, 2014 yılında Rackspace'de yaptığı Litecoin tanıtım toplantısından sonra Litecoin ile o günlerden kalan bir öngörüsünü tweetledi. Lee'nin sunumunda, bir altcoinin kalitesinin belirlenmesindeki başarı anahtarlarının ana hatlarını çizdi. Doğal olarak, birincil odak noktası açık kaynak kodlu bit kod olan Litecoin'i ölçmekti.

Litecoin’in başarı anahtarları

Lee'nin 2014 sunumunun değeri, 2018 pazarıyla alakalıdır. Altcoin yolları piyasayı sular altına almış, aynı zamanda zengin hızlı düzenleri de beraberinde getirmiştir. Bundan sonra binlerce piyasa katılımcısı daha sonra kripto para yatırım kriterleri için yeni bir talep yarattı.

Bir sonraki dijital fotoğrafı bulmak için birçok kişi ve şablonlar sayısız kehanette bulundu. Ancak Namecoin'in ilk günlerini hatırlıyor musunuz ve Litecoin'in 2,5 dakika onaylama zamanı gerçekten devrimci miydi?

2011'de Lee, Litecoin’i yarattığında, açık kaynaklı Bitcoin kod çatalı, "açgözlü insanlar" ve ön maden paraları için başka bir alternatif arıyordu. Adil lansman, Lee'nin sadece "her şeyin işe yaradığını" garanti altına almak için başlangıç ve ilk iki bloğu araştırdığını gördü.

Bu devrim neredeyse yedi yıl sonra nasıl farkediliyor?

Lee, 7 Şubat 2018'de, takipçilerine 2014 yılında Rackspace'de verdiği bir konuşmanın bağlantısını tweetledi. Ayrıca, kriptokrasi ekosisteminde başarılı bir altcoin haline gelmek için nelerin gerekli olduğu hiyerarşisini de ekledi. Birincil odak noktası Litecoin'in geliştirilmesidir, onun şeması ilginç bir düşünce deneyi sunmaktadır.

Ağ güvenliği ve madenciler

Örneğin, Litecoin ve Namecoin arasındaki en temel farklardan biri Litecoin ağının Bitcoin madencileri için rekabet etmemesi gerçeğidir. Bir altcoin olarak (PoW) kullanırsa, madenciler kârlılığa bağlı olarak diğer seçeneklerin arasında geçiş yapmaya eğilimlidirler. Daha değerli madeni paralar, daha güvenli ve sağlam bir ağa götürecek olan madencileri daha çok çekecektir.

Lee, Namecoin için bunun bir problem olduğunu açıkladı, çünkü ağlarının güvenliği coinin fiyatına bağlı olacaktı. Litecoin, Scrypt  adlı başka bir maden tekniğini benimseyerek bunu önledi.

Lee, "fikri Tenebrix'den çaldıklarını" itiraf etti, çünkü o zaman maden ocaklarının fiyatlarının düşmesine rağmen madencilerin hala Litecoin'e çekileceğini garanti ediyordu. Özellikle, kurucu madencilerin CPU'larıyla GPU'ları ve Litecoin'leriyle Bitcoin'e girmesini istedi. GPU'dan ASIC madencilerine yapılan sonraki atlamada Litecoin GPU madenciliğine de atladı. Bugün, Litecoin'e özel ASIC madencileri var.

Bireyler bir ağın güvenliğini bir avuç vektör boyunca ölçebilir, ancak bir ağın sağlığının birincil göstergesi onun hashate’dir. Bu ölçüm, coin madeninde ne kadar bilgisayarın güç kullanıldığını gösterir; Hashrate ne kadar yüksek olursa, yeni madeni paralar toplamak için övülen enerji miktarı o kadar artar.

BitInfoCharts'ın verilerini kullanarak, Litecoin için hashrate'in 28 Ağustos 2014 (Rackspace'deki Sunum tarihi) ve 13 Şubat 2018 tarihindeki büyük artışını görebilirsiniz. Benzer bir grafik, Litecoin'in madenciliğinin artan zorluğuna işaret ediyor.

Piyasa kapitalizasyonu

Sunuşunun başında Lee, Litecoin'in Bitcoin'i tamamlamasını istediğini de açıkladı. Altın için "daha ucuz" bir gümüş alternatifinin yarattığı psikolojik cazibe, farklı bir PoW şemasının seçilmesinde başlıca bir neden olmuştur. Başlangıçta Litecoin tam olarak bunu yaptı. Bitcoin'in piyasa sermayesini yakından takip etti ve 2014'te öncü kripto para birimi değerinin sabit bir 1/30'u kaldı.

2018'de Litecoin, Bitcoin'in toplam değerinin yaklaşık 1/18'ini sunuyor ancak ekosistemdeki iki numaranın da ötesine geçti. Bitcoin’in dalgalanmalarını ve akışlarını hala takip ederken, bu her altcoin için söylenebilir.

Exchange likiditesi

Bir varlığın likiditesi, alıcıların ve satıcıların belirli satın alma ve satma emirlerine dayalı olarak bir piyasanın ne kadar bozulacağına dair bir fikir verir. Bu istikrarın bir göstergesi ve dolayısıyla kripto para birimleri ile oldukça alakalı. 2014 yılında Litecoin 2.600.000 dolarlık bir döviz likiditesi tecrübe etti. 2018'de bu durum önemli bir miktara ulaştı. CoinGecko'ya göre Litecoin'in Litecoin ile ticaret yapan altmış kripto borsasından biri olan Okex'in 24 saatlik işlem hacmi 153.041.191 doları buluyordu. Bunlar, piyasa genelinde iyice desteklenen artan bir madeni parayı gösterdikleri için çok olumlu metriklerdir. Aynı zamanda Litecoin'i bir ticaret perspektifinden nispeten daha cazip hale getirir, böylece ortaya çıkmasını sadece bir altcoin’den daha fazlasını teşkil eder.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ