Ethereum Vakfı, yalnızca Ethereum'un gelişiminin ardındaki ana destekçi olarak değil, aynı zamanda şeffaflık eksikliğiyle de tanınıyor.

Litecoin’in Lee’si  Ethereum Vakfının ETH Satışının Farklı Bir Durum Olduğunu Söyledi

Ethereum Vakfı, yalnızca Ethereum'un gelişiminin ardındaki ana destekçi olarak değil, aynı zamanda şeffaflık eksikliğiyle de tanınıyor; üyeleri ve finansal tablolar açısından şeffaflık eksikliği bulunuyor. Saydam olmayan niteliğini göz önünde bulundurarak, Vakfın tüm zamanların en yüksek döneminde büyük miktarlarda varlık sattığı haberi, sadece Etheruem topluluğunda değil, diğer kripto topluluklarında da birçoğuna sürpriz olarak geldi.

2019'un sonuna doğru, Vakfın Kripto-boğa koşusu sezonunda Vitalik Buterin'in sözleriyle yaklaşık 100 milyon dolarlık Ethereum sattığını duyurdu. İlginçtir ki, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana yaklaşık iki yıl sonra açıklama Buterin tarafından yapıldı. Eric Weinstein ile yaptığı röportajda Buterin şu ifadeleri kullanıyor:

“Ethereum Vakfı'nın temelde en üstte olduğu değerde iken 70.000 ETH satmasını sağladım ve bu şimdi pistimizi iki katına çıkardı, bu yüzden çok etkisi olan iyi bir karardı.”

Bu açıklama derhal topluluğun tepkisiyle karşılandı, hatta bazıları bu olayı Charlie Lee’nin Litecoin satışıyla karşılaştırdı. Konu son zamanlarda Magical Crypto Friends'in 33. bölümünde tartışıldı, Charlie Lee ethereum Vakfının hareketini seçti ve satışından nasıl farklı olduğunu açıkladı.

Litecoin'in yaratıcısı, farklılıklardan birinin açıklamanın yaklaşık iki yıl boyunca yapılmadığını, diğer farkın, Buterin ve Vakıf tarafından tutulan Etheeum  fonlarının önceden çıkarılmış olması olduğunu belirtti. Bunu Lee'nin Vakfın şeffaflık eksikliği hakkında konuşması izledi.

“[…] Ethereum Vakfı, hiç de şeffaf değil, değil mi? Kripto paraları önceden çıkardıkları temel bir tür merkezileşme olarak, kaç tane para sattıklarına dair çok şeffaf olmalıdırlar. En azından Ripple, her ay veya her yıl kaç tane XRP satacakları konusunda oldukça şeffaf. ”

Daha sonra Riccardo Spagni, Vakfın şeffaflığı üzerine de yorum yaparak Zcash Vakfı'nın veya Kurucularının ödül modelinin bile “Ethereum’un mayın öncesi modelinden daha iyi” olduğunu belirtti. Lee de bu sözler üzerine şu vurguyu yaptı:

“Ethereum Vakfı'nın ne kadar şeffaf olmadığı konusu gerçekten şaşırtıcı. Ben bunun bir parçası olan herkesi tanıdığımızı düşünmüyorum. İnsanlara süreçleri ya da fonlarının nasıl tahsis edildiği, ne kadar koinleri olduğu gibi bir şey söylemiyorlar. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ