Yaygın olarak gümüş Bitcoin olarak bilinen Litecoin, ağındaki pek çok gelişme nedeniyle her zaman konumunu korumuş bir kripto para.

Litecoin, Lightning ile Uyumlu MimbleWimble

Yaygın olarak gümüş Bitcoin olarak bilinen Litecoin, ağındaki pek çok gelişme nedeniyle her zaman konumunu korumuş bir kripto para. 2. katman ölçeklenebilirlik çözümü söz konusu olduğunda, Lightning Network [LN], teknolojisini kullanan ilk kripto para birimi Litecoin oldu. Daha yakın zamanlarda, mislilik ve gizliliği sağlamak için, Litecoin Vakfı, Litecoin'deki uzatma blokları aracılığıyla MimbleWimble'ı uygulamak için Grin ++ geliştiricisi David Burkett ile birlikte çalışıyordu.

MimbleWimble'ın Lightning İle Uyumlu mu?

Ancak, bu iki önemli teknoloji aynı çatı altında bir araya gelebilir mi? MimbleWimble'ın Lightning uyumlu olup olmadığı sorulduğunda, Magical Crypto Friends'in son sayısında Litecoin yaratıcısı Charlie Lee şu açıklamayı yapıyor:

“MimbleWimble şu anda Lightning ile uyumlu değil, ancak geliştiricilerin Lightning ile çalışmasını sağlayacak yöntemler üzerinde çalıştıklarını düşünüyorum. Gelecekte ne kadar uyumlu olacağını bilmiyorum ama yine de Litecoin ana zincirini Lightning için kullanabilirsiniz."
Borsalardan Delist Edilme Endişesi

Litecoin Vakfı, Ekim ayında bir gizlilik protokolü olan genişleme blokları aracılığıyla katılımı sağlamak üzere MW'ı için iki taslak teklif hazırladı. Kripto para mahremiyet koini olarak sınıflandırılırsa, özellikle Coincheck ve Upbit gibi popüler kripto para alım satım işlemlerinin Monero, ZCash ve Dash gibi mahremiyet koinlerinin alım satımını devre dışı bıraktığı bir dönemde borsalardan delist edilmenin olası olduğu konusunda endişeler vardı. Bununla birlikte, Lee'ye göre, MW bir seçme özelliğine sahip olacağı için bu bir sorun olmayacak. Lee bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

"Açıkça mahremiyet koinlerini delist eden borsalar konusunda endişeliyiz, bu yüzden hala ana kaynağı kullanabileceğiniz tercihli rotaya gidiyoruz. Bu yüzden çoğu borsa MimbleWimble uzatma bloklarını önemsemez, sadece ana zinciri destekleyecek.”

Önceden, Litecoin Vakfı Topluluk Müdürü, MW uygulandığında, Litecoin’in sektördeki mevcut mahremiyet koinlerinden farklı olacağını açıklamıştı, çünkü halka açık işlemler zincirinin yanı sıra, özel işlemler için ayrı bir zincir de bulunacaktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ