Litecoin madenciliği ile ayda 3000 TL kazanın

Bitcoin ve diğer alt para birimlerine yeni başlayanlar için madencilik kavramı biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Öncelikle bunu bir açığa kavuşturmak lazım. Madencilik, bilgisayar gücüyle şifreler çözerek sizlere sanal para birimi kazandırır. Yani burada madenciliği yapan siz değilsiniz, sadece bilgisayar (veya benzeri makineler).

Bitcoin ilk çıkan para birimi olduğu için ve şuanki fiyatını da göz önüne aldığımızda madencilik için biraz mantıksız gözüküyor. Yani bunu en azından günlük bilgisayarımızda yapmamız çok kârlı gözükmüyor.

Kriptom olarak bizler LiteCoin madenciliğine değineceğiz. Yazımızın konusu BitMain’in ürettiği ancak neredeyse sipariş verilemeyen bir madencilik makinesi olan; AntMiner L3+ olacak. Dediğimiz gibi günlük kullandığımız bilgisayarlarda, en iyisi de olsa madencilik popüler para birimlerinde çok kârlı olmayabiliyor. AntMiner L3+ ise bizlere şimdilik dünyanın en güçlü LiteCoin madencisi olduğunu vurguluyor. 

Makinenin fiyatı şuan 6.000 TL ila 7.000 TL arasında değişiyor. Yurtdışından geldiği için buna 1.000 TL - 2.000 TL arası bir kargolama ücreti de ekleniyor. Yani L3+ size en fazla 9.000 TL’ye maloluyor. Litecoin madenciliğinde ise sunduğu güç 504 MHs. Yani bu neredeyse 20 güçlü ekran kartına eşit bir güç

Toplamda 800 Watt’lık bir güç giderini de unutmamak gerek tabiki. Bu da sürekli açık kalan ve çalışan bir makine için aylık 250 TL’ye yakın bir elektrik faturası demek. Ancak madencilikten kazanacaklarınızı duyduğunuzda bunu hiç önemsemeyeceksiniz bile.

Gelin birlikte bir hesaplama yapalım. Bugünün tarihi 23.07.2017.

1 Litecoinin TL karşılığı; 165 TL. 504 MHs bir güç ile hesaplama yaparsak; L3+ ile günlük 0.7 gibi bir LTC üretiyorsunuz. Her 24 saatte bir 0.7 LTC hesabınızda. TL karşılığı ise 116 TL. Bunu aya vurduğumuzda 3.500 TL’ye yakın bir gelir demek.

9.000 TL’ye mal ettiğiniz şey, parasını 2 buçuk aya yakın sürede kendi çıkartıyor, gerisi ise tamamen kâr olarak dönüyor. Burada birkaç etmen daha var tabiki. Bunun ilki LTC’nin fiyatı, diğer ise zorluk seviyesi. 

Elektrik ve internet giderini de düştüğümüzde ise aylık 3.000 TL’den biraz daha fazla bir geliriniz oluyor. Yaptığınız şey ise, günlük hayatınıza devam etmek. Kulağa ne kadar mantıklı gelse de şuan makine üreticisi BitMain, bu ürünü satmıyor. Muhtemel ki, kendileri kullanması daha mantıklı duruyor. Yine BitMain’in madencilik havuzu olan AntPool’a baktığımızda zaten neden satmadıklarını görebiliyoruz. Toplamda 2 THs güçlükle LTC kazımı yapılıyor. Bunun aylık karşılığı ise 3 milyon dolardan fazla! 

 

AntMiner L3+ 504 MHs, 800 Watt güç tüketimi ve sunduğu basit ve kullanışlı arayüzle madencilik için göz kırpmanın ötesine taşıyor. Risk almayı sevenler için kaçırılmayacak bir fırsat, tabiki ürünü alabilirseniz :)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ