Bitcoin’in fiyatı bu yılın Mart ayının ikinci haftasında 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bir canlanmaya işaret ettiği için, kripto para 96.16 milyar dolarlık piyasa değeri ve 24 saat işlem hacmi 33.86 milyar dolar ile 5.263 $ olarak fiyatlandı.

Bitcoin’in fiyatı bu yılın Mart ayının ikinci haftasında 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bir canlanmaya işaret ettiği için, kripto para 96.16 milyar dolarlık piyasa değeri ve 24 saat işlem hacmi 33.86 milyar dolar ile 5.263 $ olarak değerlendirildi.Piyasadaki yüksek volatilite zamanlarında, bu grup tarafından düzenlenen büyük kripto para hareketleri fiyatları etkileme gücüne sahip olduğundan ve alış veya satış eğilimleri yaratabileceğinden, balinaların fiyat hareketleri yoğun bir şekilde incelenmiştir. Bu grup çok sayıda araştırmanın ve izlenmenin konusu olmuştur.

10.000 BTC'ye eşit veya daha fazla olan cüzdan adresi sayısı çoğunlukla 100'ün üzerindedir. Çoğunlukla, Bitcoin'in fiyatı ile ters orantılıdır. Bu, 1000 BTC'ye eşit veya daha fazla bir dengeye sahip cüzdan adreslerinden çok farklı değildi. Bu cüzdan adresi bakiyesi aralığı, Bitcoin’in fiyat işlemiyle ters orantılı davranır, yani bu bakiye aralığındaki cüzdan adreslerinin sayısı, paranın değerinde bir artışla azalır.


İlginç bir şekilde, IntoTheBlock’un blockchain görüşlerine göre, toplam Bitcoin dolaşım arzının % 1.40'ından fazlasını elinde tutan tek bir balina var. Yaım sırasında, bu balina 255.502 BTC dengesine sahipti. Büyük Bitcoin tutucuların konsantrasyonu 44 adresle % 10.98'dir.

IntoTheBlock, büyük BTC sahiplerini Balinalar [toplam BTC sirkülasyon arzının % 1'inden fazlasıyla adresler] ve Yatırımcılar [sirkülasyon arzının % 0,1 ila % 1,0'ını tutan adresler] arasında bölüştürdü. Diğer tüm adresler Perakende olarak kabul edildi.


Litecoin için ise, toplam sirkülasyonlu LTC arzının % 1.16,% 1.18,% 2.52,% 2.55'ini oluşturan dört balina var.


Büyük tutucuların konsantrasyonu ile ilgili olarak, toplam dolaşım arzının % 0,1'inden fazlası ile % 46,16'yı kontrol eden 136 adres var. Bunlardan, dolaşım arzının % 6.77'sine sahip olan sadece 4 adresin % 1'inden fazlası vardır. En büyüğü 1.64 milyon LTC veya 66.94 milyon $ ile arzın % 2.55'ine sahip.

Geri kalan % 53.84, toplam LTC dolaşım arzının%  0.1'inden az olan adreslere aitti. Bu, mülkiyetin yoğunlaşması açısından gümüş Bitcoin’in muadilinden daha yoğun olduğu anlamına geliyordu.


 Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi en iyi kripto para birimleri hala küçük bir balina grubu tarafından tutuluyor. Yakın zamanda yapılan bir başka analizde, Litecoin'in dört kripto parayı (BTC, ETH, LTC ve BCH) araştırırken en merkezi servete sahip olduğu bulundu. Gümüş Bitocin, sadece 189 adresin toplam arzın % 50'sinden fazlasını oluşturan varlıklara sahip olduğu en büyük servet eşitsizliğine sahip en büyük koinler arasındadır. Ayrıca, en zengin 10 Litecoin hesabı, tüm Litecoin servetinin onda birine sahipti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ