Merkezsizlik, dağıtılmış yönetim, ölçeklenebilirlik ve güvenlik, dağıtılmış muhasebe teknolojisi veya DLT tabanlı ağlar için çok önemli.

Litecoin Vakfı’nın Yöneticisinden Açıklama:  LTC Ölçeklenebilirlik Konusunda Merkezsizlik ve Güvenliği Tercih Ediyor

Merkezsizlik, dağıtılmış yönetim, ölçeklenebilirlik ve güvenlik, dağıtılmış muhasebe teknolojisi, DLT tabanlı ağlar için çok önemli. Bu durum, Ethereum blockchain konusunda kilit bir zorluk olmuştur. Aslında, Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin daha önce blok zincir sistemlerinin sadece en fazla yukarıdaki üç özellikten ikisine sahip olabileceğini söylemişti. Ona göre, bir blok zincirinin aynı anda üç özelliğe de sahip olmasının  “imkansız” değil, zor bir iş olduğunu vurgulamıştı.

Bitcoin ve Litecoin Neden Çok Yavaş?

Aynı konuyu ele alan Litecoin Vakfı Kurucu Ortağı ve Direktörü Xinxi Wang, BlockShow 2019 sürecinde şu vurguyu yapmıştı:

“Bu üçünün arasında her zaman bir denge olduğuna inanıyorum. Örneğin: Bitcoin ve Litecoin için ölçeklenebilirlik yerine her zaman nerkezsizliğive güvenliği seçiyoruz. Bu yüzden Bitcoin ve Litecoin çok yavaşlar. ”

Eski bir sistemle karşılaştırıldığında Wang, her gün milyarlarca işlem gerçekleştiren geleneksel ödeme kanallarının güvenlik ve ölçeklenebilirliği seçmek zorunda kalacağını, ancak çok merkezi bir sisteme sahip olacağını söyledi.

Wang, geliştirici ekibin, güvenlik ve ölçeklenebilirlikle ilgili olduğu söylenen Litecoin üzerine bir katman 2 inşa ettiğini söyledi. Ethereum ölçeklenebilirlik problemini çözmek için Sharding'i seçerken, Litecoin geliştiricileri, daha iyi Lightning Network [LN] olarak bilinen bir katman 2 çözümü seçti.

Lightning Network

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Lightning Network, topluluktan büyük miktarda ilgi gördü. 2016 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından önerilen LN, öncelikle Bitcoin ve Litecoin’in ölçeklenebilirliğini, onay süresini ve maliyet sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Wang'a göre LN, Litecoin için devrim niteliğinde. Wang son olarak şunları ifade ediyor:

“Bu Lightning Network devrim niteliğinde çünkü saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirebiliyor, hatta daha da fazlasını yapabiliyor. Bu nedenle, iki katman birbirlerinin sıkıntısını azaltmak için birlikte çalışıyor, biri ölçeklenebilir değil, diğeri ise ölçeklenebilir, ancak merkezileştirilmiş. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ