Vilnius'taki hükümet, ülkenin büyüyen kripto alanı için daha katı düzenlemeler getiren değişiklikleri onayladı.

Litvanya Hükümeti Daha Sıkı Kripto Düzenlemelerini Onayladı

Mevzuat, kripto varlıklarıyla ilişkili riskleri yönetmeyi ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa uygulanan Batı yaptırımlarını aşma girişimlerini önlemeyi amaçlıyor.

Litvanyalı Yetkililer Kripto Endüstrisi İçin Kuralları Sıkılaştıracak

Litvanya, kripto para birimi sektörü için daha fazla şeffaflık ve sürdürülebilir kalkınma sağlamak amacıyla Kara Para Aklama ve Terör Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanununu revize etmeye hazırlanıyor. Bu hafta hükümet, küçük Baltık ülkesinin yaklaşmakta olan AB düzenlemelerinden önce kabul etmeyi planladığı değişiklikleri onayladı .

Yeni hükümler Maliye Bakanlığı, Litvanya Bankası, Mali Suç Soruşturma Servisi, İçişleri Bakanlığı ve Litvanya Kara Para Aklamayı Önleme Yetkinlik Merkezi tarafından hazırlanmıştır. Ana amaçları, kripto servis sağlayıcılarının operasyonlarını daha da düzenlemek.

Maliye Bakanı Gintarė Skaistė, bakanlığı tarafından kripto piyasasının hızlı büyümesinin ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasının, özellikle kara para aklama ve terörün finansmanı tehditleriyle ilgili riskleri yönetmede sorumlu makamlardan ek dikkat gerektirdiğini belirtti. Şöyle detaylandırdı:

Bu arka plana karşı, AB düzeyinde müteakip kararlara hazırlık olarak ulusal düzeyde düzenlemeyi güçlendirmek için proaktif adımlar atıyoruz.

Mevcut oturumda Litvanya parlamentosuna sunulması gereken ve bu yıl yürürlüğe girmesi gereken yasa taslağının, müşteri kimliği için daha ayrıntılı kurallar getirmesi ve anonim hesapların açılmasını yasaklaması bekleniyor. Ayrıca, hizmet sağlayıcılardan gerekli olan kayıtlı sermayeyi 125.000 €'ya çıkaracaktır.

Yalnızca Litvanya'da daimi ikamet edenlerin kripto para birimleriyle uğraşan şirketleri yönetmesine izin verilecek. Litvanyalı düzenleyiciler ayrıca bu kuruluşların hizmet sağlamadığından veya yalnızca diğer yargı alanlarında faaliyet göstermediğinden emin olmak istiyor. Kayıtlı kripto değişim ve saklama platformları operatörlerinin tam listesi 1 Şubat 2023'ten itibaren kamuya açıklanacak.

Litvanya, bölgedeki son olaylara, özellikle de Ukrayna'da devam eden askeri çatışmaya yanıt olarak düzenlemelerini güncelliyor. Bakan Skaistė, "Tekliflerin alaka düzeyi günümüzün jeopolitik ortamı tarafından güçlendiriliyor, kripto varlıkları kullanarak Rusya'ya yönelik Batı yaptırımlarını aşmak için hiçbir girişimde bulunulmamasını sağlamalıyız" dedi.

Estonya kripto düzenlemelerini sıkılaştırdığından, Litvanya ülkede iş kuran kripto şirketlerinin sayısında hızlı bir büyüme gördü. 2020'nin tamamında bu tür yalnızca sekiz kuruluş kurulurken, 2021'de 188 yeni firma tescil edildi ve bunu bu yılın ilk aylarında 40 şirket daha izledi. Maliye bakanlığı, 250'den fazla kripto servis sağlayıcısının şu anda Litvanya'da faaliyet gösterdiğini açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ