Popüler Bitcoin (BTC) borsa platformu LocalBitcoins’in, "gelişmiş durum tespiti sürecine" atıfta bulunarak kullanıcı hesaplarını çok az bir süreliğine ile askıya aldığı iddia ediliyor.

LocalBitcoins, Hesapları Birden Fazla Bölgede Bildirimde Bulunmadan Sessizce Askıya Alıyor

Popüler Bitcoin (BTC) borsa platformu LocalBitcoins’in, "gelişmiş durum tespiti sürecine" atıfta bulunarak kullanıcı hesaplarını çok az bir süreliğine ile askıya aldığı iddia ediliyor.

Forbes’ın haberine göre Başlıca küresel eşler arası (P2P) kripto borsalarından biri olan Finlandiya merkezli LocalBitcoins’in Afrika, Orta Doğu ve Asya'daki bazı ülkelerde kullanıcı hesaplarını uyarı yapmadan askıya aldığı ve bazı kullanıcıların Bitcoin’i çekemediği ifade ediliyor.

İlk haberler yaklaşık bir hafta önce gelirken, LocalBitcoins konuyla ilgili genel bir açıklama yapmadı

Habere göre ilk şikayetler geçtiğimiz hafta, Afganistan, Irak, Nijerya, Suriye ve Pakistan gibi ülkelerdeki LocalBitcoins kullanıcılarının Bitcoin'lerini hesaplarını silmeden geri çekemediklerini iddia ettiler.

Avrupa Birliği’nin Yeni AML Yasası İle Açık Bağlantı

Askıya alma işlemlerinden sonra, LocalBitcoins'den etkilenen iddia edilen kullanıcılardan biri, Reddit'te eylemin Avrupa Birliği'nin 5. Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi (5AMLD) olarak bilinen yeni Kara Para Aklama ile Mücadele (AML) yasasına bağlanması gerektiğini ileri sürdü. Reddit'teki 28 Ocak tarihli bir gönderide, kullanıcı yeni hesap kullanıcılarının cüzdanlarında aldıkları Bitcoin'i gönderemediğini ve müşteri hizmetlerinin de “hiç” yanıt vermediğini iddia ediyor.

22 Ocak tarihli ayrı bir kişisel blog gönderisinde Redditor, sorunu ayrıntılı olarak bildirdi ve LocalBitcoins hesaplarını askıya alan kullanıcılara aşağıdaki iletinin gösterildiğini belirtti:

“Aşağıdaki ülkelerde ikamet eden veya başka bir yerde bulunan müşterilerin gelişmiş durum tespiti sürecine sahip olmaları gerekmektedir. Ülkeler AB komisyonu tarafından tanımlanmaktadır: Afganistan, Amerikan Samoası, Bahamalar, Botsvana, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Gana, Guam, Irak, Libya, Nijerya, Pakistan, Panama, Porto Riko, Samoa, Suudi Arabistan, Sri Lanka , Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus, ABD Virgin Adaları, Yemen. ”

LocalBitcoins Kullanıcıları BTC'lerine Erişmek İçin 14 gün Beklemek Zorunda

Diğer Redditors, etkilenen LocalBitcoins kullanıcılarının Bitcoin'lerini çekmek için hesaplarını silmek için en az 14 gün beklemeleri gerekeceğini bildirdi. Bir Redditor'un kripto parasına erişmek için hesabının silinmesini istemesi gerektiğini ve bunun, LocalBitcoins'in yeni duyurulmamış politikasından etkilendiğini belirtti:

“Tam olarak doğrulanmış bir Seviye 2 statüsü olmasına rağmen, hesabımın muhtemelen hedeflenen ülkelerden birinde olduğum için zorla askıya alındığını görmek gerçekten üzücü. [...] Umarım 14 gün sonra bitcoinlerimi geri alırım. Bir hesap silme isteği gönderdim ve destek ekibinizden bir onay e-postası aldım. ”

Etkilenen Bazı Kullanıcılar Hesaplarının Hiçbir Açıklama Yapılmadan Askıya Alındığını İddia Ediyor

Lübnan'da kripto ile ilgili bir işletmeyi temsil ettiğini iddia eden bir başka Redditor, LocalBitcoins'in hesabı engellemeden önce herhangi bir e-posta göndermeden hesabını askıya aldığını bildirdi. Yerel kripto para şirketinin kurucularından olan Nader Dirany, hesap askıya alınmasının, hesabını neredeyse 3 yıl önce kurmasına ve pasaport ile hesabını doğrulamasına rağmen, tüm işinin feshedilmesine yol açtığından şikayet ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ