Blokchain analitik şirketi Eliptic ortaya atılan iddiaları reddetti.

Londra Merkezli Blockchain Analitik Şirketi "Kullanıcıların Verilerini Sattığı" İddialarını Reddetti

ABD'nin en büyük kripto para Borsası Coinbase'e teknoloji sağlayan Londra merkezli Blockchain analitik Şirketi Eliptik, müşterilerin kullanıcı verilerini finansal kazanç için üçüncü taraflara sattığı iddialarını reddetti.

4 Mart'ta yayınlanan resmi bir açıklamada, Elliptic’in CEO’su ve kurucu ortağı James Smith, firmanın “bireylerin mali mahremiyetini ihlal etmesine asla izin vermediğini” ve bu suçlamaların Elliptic’in sektördeki rolünün temel bir yanlış anlaşılmasını temsil ettiğini belirtti.

Elliptic, Blockchain istihbarat sektöründeki kilit aktörlerden biridir; şirketler, hükümetler ve kanun uygulayıcı kurumların Blockchain işlemlerini izlemelerine ve kara para aklama gibi şüpheli yasadışı faaliyetleri izlemesine izin veren analitik araçlar sağlar.

Bildirildiği gibi, bu tür oyuncuların, üst düzey bir Coinbase yöneticisinin borsadaki şu an tartışmalı bir blokchain analiz firması Neutrino'yu satın almasını haklı çıkarması istendiğinde müşterilerinin kullanıcı verilerini dolaştırabileceği yönündeki suçlamalar.

Yetkililer, mevcut dış teknoloji sağlayıcılarının, Coinbase kullanıcılarının verilerini dış kaynaklara sattıkları iddiasıyla Neutrino'nun Coinbase ile entegrasyonunun gerekli olduğunu iddia etti.

Smith yaptığı açıklamada, Elliptic veya başka herhangi bir Blockchain istihbarat firmasını ismiyle açıkça izole etmeyen bu iddiaları kesinlikle reddetti. Bununla birlikte, analiz ettiğimiz verileri, müşterilerimizle paylaştığımız içgörüyü ve endüstride oynadığımız rolün temel olarak yanlış anlaşıldığını yazdı.

    “Coinbase de dahil olmak üzere döviz müşterilerimiz, kullanıcılarıyla ilgili kişisel olarak tanımlanabilir herhangi bir bilgi paylaşmamaktadır. Müşterilerimiz, çözümlerimizi herhangi bir risk durumunda belirli işlemleri taramak için kullanırlar. Çözümlerimizin yalnızca finansal suçlarla mücadele amacıyla kullanılmasına izin veriyoruz. Pazarlama, iş zekası veya başka bir amaç için kullanılmasına izin vermiyoruz. ”

Smith’in ifadesine ek olarak, Elliptic, işlem taraması için kullandığı verilerin kesin mekanizmalarını, doğasını ve potansiyel olarak şüpheli aktörlerin fon transferlerinin analizini açıklayan kapsamlı bir SSS yayınlamıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ