Kripto soygunu, kripto alanında yaygınlaşan fiziksel ve entelektüel hırsızlığın birleşik bir karışımını içerir.

Londralılar, Yükselişte Olan “Kripto Soygunları” Vakalarıyla Binlerce Pound Kaybediyor

Kripto soygunu, kripto alanında yaygınlaşan fiziksel ve entelektüel hırsızlığın birleşik bir karışımını içerir. Hırsızlar genellikle bireylerin akıllı telefonlarını çalar ve dijital varlıkları aktarmak için kripto uygulamalarına erişir.

Londra sakinleri, “kripto soygunu” vakalarında sokaktaki kripto yatırımcılarını hedef alan hırsızlarla büyük bir zorlukla karşı karşıya. Bu, siber suçların çevrimiçi yerine Londra sokaklarında gerçekleştiği ilginç bir vaka.

Londra polisi tarafından yapılan soruşturmaya göre, suçlular kripto varlıklarına erişmek için sokaktaki kişilerin cep telefonlarını çalıyor. Yakın tarihli bir dava, Liverpool İstasyonu yakınında çalınan bir akıllı telefonu içeriyor.

Kurban telefonunu almasına rağmen, Coinbase hesaplarından 5.000 £ Ethereum'un taşındığını buldu. Hırsızlar, yani "kripto soyguncuları", kurbanların akıllı telefonlarından binlerce pound çaldılar. En büyük bireysel kayıplardan biri 28.700 £ idi. Burada hırsız, adamı parmak izi sensörü aracılığıyla telefonunun kilidini açmaya zorladı.

Başka bir vaka, kendisine kokain satmayı teklif eden bir grup insana yaklaşan bir adamdı. Daha sonra onlarla birlikte bir ara sokağa taşındı, ancak hazırlıksız yakalandı. Hırsızlar onu duvara dayadı ve yüz tanıma yoluyla kripto uygulamasının kilidini açtı. Daha sonra kripto hesabından 5.000 £ değerinde XRP transfer ettiler. Attack on the 50 Foot Blockchain'in yazarı David Gerard şöyle açıklıyor:

Bu bir tür kripto hırsızlığı. Soyulursam ve beni banka havalesi yapmaya zorlarlarsa, banka paranın nereye gittiğini takip edebilir ve her türlü geri dönüş olabilir. İşlemi tersine çevirebilirsiniz. Kripto ile kripto cüzdanıma aktarırsam dijital paralarınız bende ve onları geri alamazsınız.

Kripto İşlemlerinin Takibi

Kağıt paranın aksine, kripto ile ilgili iyi olan şey, tüm işlemlerin blok zincirine kaydedilmesidir. Chainalysis'in kamu sektörü CTO'su ve eski FBI çalışanı Gurvais Grigg, bu tür suçları çözmek için yeterli yol olduğunu açıklıyor.

Grigg, suçluların çalıntı varlıkları transfer etmeleri için bir cüzdan adresi sağlamaları gerektiğini ve büyük olasılıkla gelecekte bu cüzdan adresini tekrar kullanacaklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca fiat para birimine dönüştürmek istiyorsanız bir borsaya getirmeniz gerekiyor”.

Müfettişlerin genellikle bu tür dijital kağıt izlerini multi-milyon dolarlık kripto hacklerini takip etmek için kullandığını da sözlerine ekledi. Ancak daha küçük işlemleri ve tek seferlik suçları takip etmek, müfettişler için zor olabilir. Grigg şunları ekliyor:

Küçük bir miktardaki bireysel hırsızlık, polisin veya büyük bir kolluk kuvvetinin dikkatini çekmeyebilir. İnsanların bir veya iki kereden fazla yaptığı daha büyük bir faaliyet komplosunu bir araya getirebilselerdi, polis servisleri muhtemelen dikkat ederdi.

Londra Şehir Polisi'ne göre, kripto para hırsızlığı olayları 2021'in ikinci yarısında Londra'nın daha küçük bölgelerinde gerçekleşti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ