Kripto para firması Longfin CEO’su, hileli halka arz ve sahtekarlık gelirleri suçlamaları konusunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşmayı kabul etti.

Longfin CEO

3 Ocak tarihli SEC bildirisine göre, Venkata Meenavalii, ödeme hâlâ mahkemenin onayını beklese de, 400.000 dolar cezalandırma ve cezalar ödemeyi kabul etti.

Onaylanırsa, Meenavalii, Longfin CEO'su olarak aldığı para cezası miktarı olan 232.000 doları da ödeyecek. Düzenleyici alacağı parayı zarar görmüş yatırımcılara dağıtılabilir.

Bu arada ABD Avukatlık Bürosu, açıklamaya göre Meenavalii'ye karşı ayrı bir suçlama daha yöneltmiş durumda.

Longfin ve Meenavalii, SEC tarafından şirketin operasyonları, varlıkları ve yönetimi açık denizde kaldığında ABD'de yönetildiği ve işletildiği SEC dosyalarında yanlış bir şekilde temsil ettikleri için suçlandı. Regülatör, şirketin ayrıca sahte emtia işlemlerinden 66 milyon dolardan fazla hayali gelir kaydettiğini iddia ediyor.

Eylül ayında SEC, New York'taki federal mahkemeden Longfin aleyhine temyiz kararı aldı ve bu karar doğrultusunda firmadan yaklaşık 6.8 milyon dolar ceza ve tazminat ödemesini istedi. Duyuru, düzenleyicinin soruşturmasına devam ettiğini belirtti.

 Longfin, geçtiğimiz yıl, iş operasyonlarını blockchain uygulamalarına bağlayarak yatırımcıların ilgisini çekmeye çalışan birkaç şirketten biriydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ