Perşembe günü, merkez bankası Banque du Liban tarafından yayınlanan bir genelgeye göre, Lübnan’ın merkez bankası ülkedeki para transfer hizmetlerinin yerel para birimi cinsinden “piyasa faiz oranı” üzerinden nakit çıkarılmasını emretti.

Lübnan’daki Krize Bitcoin Çare Olacak  mı?

Perşembe günü, merkez bankası Banque du Liban tarafından yayınlanan bir genelgeye göre, Lübnan’ın merkez bankası ülkedeki para transfer hizmetlerinin yerel para birimi cinsinden “piyasa faiz oranı” üzerinden nakit çıkarılmasını emretti. Yurt dışından elde edilen herhangi bir yabancı para birimine gelince, şimdi işlem göreceği yeni bir merkezi döviz birimine satılması gerekiyor.

Tedbirler, Lübnan'ı sosyal huzursuzluk ve siyasi protestolara karıştıran, zaten ülkeyi bir kırılma noktasına itmiş olan mali krizi ortadan kaldırmak için yapılan bir çabadır. Ülkenin ekonomik çözülmesi, Cornell bilgisayar bilimi profesörünü Lübnan'da yaşayan insanlar için kripto para birimlerini ağır sermaye kontrollerine karşı itme aracı olarak önermeye teşvik etti.

Lübnan’ın yerel para birimi değerinin yaklaşık yarısını kaybederken, hükümet güvenli liman varlıklarını arayan ve yerel para birimini yabancı para birimleriyle değiştiren artan sayıda insanla karşı karşıya.

Byblos Bank baş ekonomisti Nassib Ghobril,

“Yurtdışından gelenlerin bankalar aracılığıyla havale göndermesi konusunda tereddüt edildi ve bu nedenle fonlar para transferi operasyonlarına kaydırıldı.”

Lübnan-Amerikan eski opsiyon tüccarı ve en çok satan kitap Black Swan'ın yazarı Nassim Nicholas Taleb, Lübnan'daki insanların Bitcoin ve kripto para birimlerini para transfer etmek için kullanmaları gerektiğini söylüyor.

Ancak ekonomist, Lübnan sakinlerinin BTC'yi bir değer deposu olarak kullandığını öne sürmüyor. Taleb “Bitcoin transferler için çalışıyor; bankacılık sistemini atlarsınız. Günlük işlemler için daha zor. Ve depolama için iyi olduğunu düşünmüyorum çünkü çok değişken.” Diyor.

Cornell profesörü ve dijital varlık pazarı AVA Labs'ın CEO'su Emin Gün Sirer, diğer hükümetlerin Lübnan’ın durumunu takip edeceği konusunda uyarıyor.

“Lübnan'da olanlar (tüm yabancı para cinsinden hesapları dondurmaya yönelen hükümet) diğer pek çok ülkede olacak. Zorunlu, hükümet tarafından zorunlu bir kesinti  ile biten bir karantinadan kaçınmak için kripto para birimlerine geçin! ”

Sirer, altın ve gümüşün riskli olduğunu, ancak fiziksel varlıkların desteklediği blockchain tabanlı stabilcoinlerin insanların krizde gezinmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

“[Gümüş / altın] mülkiyeti ele geçirmeleri durumunda insanları riske atar. İnsanlar eline geçmezse, bu varlıklar karşı taraf riskine tabidir. Değerli metaller de dahil olmak üzere fiziksel mallarla kanıtlanmış dijital varlıklar harika. AVA'yı, diğer şeylerin yanı sıra, bunların düzenlenmesini ve aktarılmasını kolaylaştırmak için tasarladık. ”

 Lübnan, ülkenin 1975-90 iç savaşından bu yana en kötü borç kriziyle karşı karşıya.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ