Lübnan'da gösteriler ülkenin para birimi düştükçe gerçekleşmeye devam ediyor. Lübnan'ın ulusal para birimi, geçen yıldan bu yana değerinin % 60'ını kaybetti.

Lübnanlı Protestocular Ulusal Fiat Para Biriminin Ölümünü İşaretlemek İçin Bir Hareket Oluşturdu

Lübnan'da gösteriler ülkenin para birimi düştükçe gerçekleşmeye devam ediyor. Lübnan'ın ulusal para birimi, geçen yıldan bu yana değerinin % 60'ını kaybetti.

Lübnan'daki göstericiler, devam eden ekonomik krize ve ulusal para biriminin hiperenflasyonuna karşı protesto etmek için benzersiz bir yaklaşım izlediler. Protestocular, arka planda çalan bir EDM şarkısıyla bir tabut alırken dört adamın dans ettiğini gösteren popüler Ganalı düşünceyi yeniden yarattılar. Protestocular, popüler Ganalı düşünceyi yeniden yaratarak ulusal fiat paralarının “ölümünü” işaretlerken tabutun üzerine Lübnan lirası resmini yazdırdılar.

Lübnan ekonomik zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor

Al Jazeera raporuna göre, ülke genelinde en az bir düzine Lübnan bankası, 29 Nisan'da ulusal para biriminin sınırsız amortismanından ötürü hayal kırıklığıyla körüklenen protestolar tarafından yakıldı ve saldırıya uğradı. Yetkililer, ülkenin çoğunda bankalar açıldıklarında bankalardan para çıkışı olacağı için kapatmışlardı. Lübnan lirası geçen yıldan bu yana değerinin yaklaşık% 60'ını kaybetti. Daha önce, Beyrut ve güney Nabatieh kentinde bankalar ateşe verildi. Protestocular içeri girdi ve Sidon ticari yasağına ateş açtı ve sonra dışarıda “mutlu yıllar” söyledi.

Ülkedeki COVID 19 salgınına rağmen protestolar devam ediyor.

Şimdiye kadar ülkede 733 onaylanmış COVID 19 vakası ve 25 ölüm gerçekleşti. Şu anda, koronavirüs pandemisi nedeniyle Lübnan'da resmi bir ülke çapında kilitlenme var, ancak protestocuların sokaklara çıkmasını engellemedi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlayan hükümet karşıtı protestolar, kilitlenme sırasında bir süre duraklatıldı, ancak göstericiler şimdi daha öfkeli ve daha umutsuz geri dönüyor. Lübnan halkı siyasi yolsuzluğun devam eden ekonomik krize yol açtığını iddia ediyor.

 Protestocular, sert sermaye kontrolleri nedeniyle gösteriler boyunca bankalara saldırdılar. Bu sermaye kontrolleri, daha önce standart olan ve İngiliz Sterlini'ndeki sınırlı para çekme işlemleri de dahil olmak üzere, yabancı para birimlerinde tamamen para çekme işlemlerini aşamalı olarak durdurmuştur. Hükümet tarafından böylesine açık bir güç kullanımı, yalnızca merkezi olmayan bir kripto para birimi için durumu güçlendirmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ