Bu hafta, Terra'nın LUNA stablecoin'i 'çılgın oynaklığın' ortasında %600 kazanırken BTC 30.000 dolarlık işaretini geri alamadı.

LUNA

Bu hafta, Terra'nın LUNA stablecoin'i 'çılgın oynaklığın' ortasında %600 kazanırken BTC 30.000 dolarlık işaretini geri alamadı.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), fiyatları 29.790 dolar ve 24 saatlik işlem hacmi 569.957 milyar dolar ile yaklaşık %30 düştü. Kripto yatırımcıları nispeten istikrarlı bir hafta sonu beklerken, Bitcoin 30.000 dolara ulaşamadı ve hızla tutarlı hale geldi.

Geleneksel borsa önümüzdeki günlerde tüm zamanların en düşük seviyesinde yeni uyarılar alırken, Bitcoin düşmeden önce 31.000 dolara ulaştı. Kripto para yatırımcıları, teknoloji hisseleri gibi diğer yüksek riskli varlıklarla birlikte sattığından, kripto para birimi yaygın bir pazar satışına yakalandı. Dow Jones Sanayi Ortalaması 1.000 puanın altına düşerken ve NASDAQ Mayıs ayının ilk haftasında %5 düşerek 2020'den bu yana tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Terra'nın LUNA Stabilcoin'i Neredeyse %600 Arttı

Açık kaynaklı blok zinciri işlem platformu Terra'nın dijital  parası olan LUNA'nın fiyatı, en kötü deflasyondan sonra neredeyse %600 oranında keskin bir şekilde arttı. Peki LUNA'nın aniden çökmesine ne sebep oldu?

Birkaç hafta önce, Terra'nın LUNA tokeni dünyanın en büyük dijital parasıydı. Ancak Mart ayında Terra, yüksek riskli bir yatırıma gitti ve madeni paralarının değerini artırmak için 10 milyar dolara kadar Bitcoin satın aldı. Aynı zamanda, Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri, sıkılaştırılmış mali politikalar nedeniyle büyük bir düşüş yaşadı. Şiddetli enflasyonla birlikte, bu düzenlemeler geleneksel borsada geniş tabanlı bir düşüşü hızlandırdı.

LUNA, hafta boyunca sürekli olarak değer kaybettikten sonra, 100 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerine kıyasla çok az bir artış gördü. Bununla birlikte, bu hafif toparlanma, kısa vadeli kripto yatırımcıları için oldukça fırsatçıydı. Bu sıçrama nedeniyle, dikkatler Terra'nın LUNA stblecoin'inde kaldı.

Arzının 6.9 trilyon tokene ulaşmasından bağımsız olarak, Terra'nın LUNA dijital parası, Terra'nın geliştiricisinin dijital  parasını "canlandırmayı" planladığını belirten manşetlerde taban fiyatından 100 kat değer kazandı. Kripto ortamındaki belirsizlik ve belirsizlik göz önüne alındığında, çoğu kripto yatırımcısı inanmadı.

CoinTelegraph'a katkıda bulunan Michaël van de Poppe, "Terra'nın LUNA stablecoin'indeki volatilite delilik" dedi ve "ticareti biraz kafa dağıtmak için çılgın bir hafta sonu" olduğunu ekledi.

LUNA/USD ticareti, büyük kripto ticaret platformu Binance'de zaten durduruldu ve bu da onu, fiyatların her dakika ve ticaret platformları arasında çılgınca dalgalandığı oldukça riskli bir stabilcoin haline getirdi. Hafta boyunca stabilcoini satın alan kripto yatırımcıları, kazançlarında tam tersine neredeyse toplam kayıp yaşadı.

Terra'nın LUNA'sı, günün erken saatlerinde 0,034 dolara yükselen Bitfinex'teki işlemlerde 0,0027 dolara ulaştı ve tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,0049 dolara ulaştıktan sonra neredeyse %593'lük kazançlar olduğunu gösteriyor.

Kripto para birimi çöküşü, sıkılaşan finansal koşulların önemli bir parçası olarak anlaşılabilir ve bitmekten çok uzak olabilir. Piyasanın istikrarı yeniden kazanmadan önce önümüzdeki günlerde daha da düşmesi muhtemel.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ