LFG, algoritmik stablecoin'inin sabitlenmesini korumaya yardımcı olmak için BTC'de 750 milyon dolar ve UST'de benzer bir miktarda borç vermeyi planladığını açıkladı.

Luna Foundation Guard, Stabilcoin Kısa Süreliğine Dolar Kurunu Kaybettiği İçin BTC ve UST Olarak 1,5 Milyar Dolar Borç Verdi

LFG, algoritmik stablecoin'inin sabitlenmesini korumaya yardımcı olmak için BTC'de 750 milyon dolar ve UST'de benzer bir miktarda borç vermeyi planladığını açıkladı.

Hafta sonu boyunca UST, fiyat istikrarı için güvendiği token olan LUNA'nın yüzde 10'un üzerinde bir düşüş yaşamasının ardından ABD dolarına çıpasını kaybetti.

Luna Foundation Guard, algoritmik stabilcoin UST'nin sabitlenmesine yardımcı olmak için ticaret firmalarına 1,5 milyar dolar borç verecek. Bu, Terra ekosisteminin yerel kriptosu olan LUNA için bir fiyat düşüşünü takip ediyor ve bu, UST'nin USD sabitlemesinin hafifçe düştüğünü gördü, ancak şimdi toparlandı.

Kararını açıklayan bir Twitter ileti dizisinde LFG, son aksilikten piyasa oynaklığı ve kargaşayı sorumlu tuttu. Şunları kaydetti:

Terra'ya kıyasla, UST hafta sonu boyunca hem LUNA hem de BTC'de benzer oynaklığın eşlik ettiği kayda değer bir yönlü akış yaşadı. Bu akış şu anda dengelenmiş olsa da, gelecekteki olası oynaklığa hazırlanmak ihtiyatlı olur.

Cumartesi günü, UST dolar kurunu kaybetti ve bir gün sonra geri sıçramadan önce 0,987 doları gördü. Bu, UST'nin mandalını ilk kaybetmesi değildi . UST'nin tarihindeki en büyük de-peg'i bile kaybetmedi. Bununla birlikte, Terra'nın kurucusu Do Kwon'un UST için rezerv olarak 10 milyar dolar değerinde BTC'yi almak için çokça duyurulan teklifini başlatmasından bu yana, sabit para biriminin sabitini kaybettiği ilk örneği oldu.

Her şey, UST mevduat sahiplerine getiriyi ödüllendiren bir DeFi pazarı olan Anchor Protocol'den büyük para çekme işlemleriyle başladı. Hafta sonu 3 milyar dolara yakın para çekildi. Başka bir DeFi pazarı olan Curve de hafta sonu bazı büyük para çekme hareketlerine tanık oldu. İlginç bir şekilde, geri çekenlerden biri, 150 milyon dolar alan (her ne kadar herhangi bir kötü niyet olmadığını iddia etse ve daha sonra 100 milyon dolar iade etse de Terra ve UST'nin yapımcısı Terraform Labs idi.

Bu olaylar, LUNA fiyatında yüzde 10'luk bir çöküşe ve ardından UST stablecoin'inin sabitlenmesinde bir düşüşe yol açtı.

Yatırımcılar sermayeyi piyasanın her iki tarafında alıp satacaklar  ve  sonunda LFG Rezerv havuzunun paritesini BTC cinsinden piyasa koşulları kademeli olarak istikrara kavuşturdukça muhafaza edecekler.

Do Kwon, takip eden bir Twitter dizisinde LFG'nin BTC pozisyonundan çıkmadığını açıkladı. Bunun yerine amaç, fiyat sabitin altındaysa UST satın alabilen veya fiyat sabitin üzerindeyse BTC satın alabilen profesyonel bir piyasa yapıcısının elinde sermayeye sahip olmaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ