Bitcoin, finansal dünyada başka hiçbir şeye benzemeyen benzersiz bir varlık durumunda. Değerinin büyük bir kısmı, proof of work olarak adlandırılan bir süreçle madenciler tarafından desteklenen temel blok zinciri protokolünden kaynaklanmaktadır.

Madenci Teslimi: Hash Gücü Bitcoin Fiyatından Daha Hızlı Düşüyor

Bitcoin, finansal dünyada başka hiçbir şeye benzemeyen benzersiz bir varlık durumunda. Değerinin büyük bir kısmı, proof of work olarak adlandırılan bir süreçle madenciler tarafından desteklenen temel blok zinciri protokolünden kaynaklanmaktadır.

Ancak, ilk kripto para biriminin hash gücü fiyatından daha hızlı düşüyor, bu da Bitcoin'e güç veren madencilerin faaliyetlerini kapatmaya başladığını ve potansiyel olarak pazardan ayrıldığını gösteriyor. Ancak bu, Bitcoin'in geleceği için tam olarak ne anlama geliyor?

Bitcoin Madencileri Fiyat Düşebileceğinden Daha Hızlı Kripto Para Birimini Bırakıyor

Yeni verilere göre Bitcoin'in hash gücü fiyatından daha hızlı düşüyor. Piyasadaki lider kripto para biriminin, varlığın genç tarihindeki en büyük günlük düşüşlerinden biri için bir rekor oluşturması gerçeği göz önüne alındığında, bu oldukça başarılı.

Geçen hafta, Bitcoin sadece birkaç saat içinde 7.500 dolardan düşerek 4.000 doların altına düştü. Ve tüm bunlar kripto para biriminden birkaç hafta önce 10.000 doların üzerinde işlem gördü.

Bitcoin fiyatına yönelik tam şok, madencilerin panik yapmasına neden oldu ve şu anda önemli bir kayıpla çalışıyor ve spot borsalarda BTC'yi doğrudan madenciliğe devam etmekten daha açık bir şekilde satın almaktan çok daha iyi durumda.

Madencilerin enerji tüketen teçhizatlarını endişe verici bir oranda kapatmasına neden oldu.

Glassnode'den elde edilen verilere göre, hash gücü 7 Mart'taki zirvesinden bu yana % 16'nın üzerinde düştü. Hash gücünün çöküşü, fiyat düşüşüyle mükemmel bir şekilde örtüşüyor.

Madencilik muazzam miktarda enerji istiyor. Bitcoin blok zinciri, güç sağlamak için birçok küçük ülkeden daha fazla enerji gerektiriyor. Bu kadar düşük fiyatlarla madencilik Bitcoin'i kârsız hale getiren enerji tüketimiyle ilişkilidir ve burada karşımıza maliyetler çıkıyor.

Bitcoin fiyatı bu kadar düşük seviyelerde işlem görmeye devam ederse, madenciler BTC varlıklarını fon operasyonlarına ya da ticari girişimi tamamen nakit paraya çevirip sona erdirmeye daha da teslim edebilir ve satabilirler.

En yüksek enerji fiyatlarına sahip madenciler ilk gidecekler. Fakat bunların hepsi Bitcoin ve güvendiği ağ için ne anlama geliyor?

Hızla Düşen Hash Gücü  BTC'nin Geleceği İçin Neye İşaret Ediyor?

Madenci rekabeti azaldıkça madencilik zorluğu azalır, bu nedenle protokol devam edecek ve iyi devam edecektir. Olumsuz etkiler açısından, makinelerini kapatan daha küçük zaman madencilerinin acele etmesi, en büyük oyuncuların sadece daha fazla egemen olmasını sağlayacak ve Bitcoin'in ağında daha fazla merkezileşmeye neden olacaktır.

Gelecekte potansiyel olarak tehlikeli olabilecek Bitcoin hash gücü üzerinde kazanılan herhangi bir hakimiyettir.

Ancak madenciler için iyileşmeden önce işler daha da kötüleşebilir.

Bitcoin'in yarılanması iki aydan daha kısa bir sürede, zincirdeki her yeni bloğun doğrulanması için alınan blok ödül madencilerinin 12.5 BTC'den 6.25 BTC'ye yarıya indirilmesine neden oldu. Bu sadece ödülü yarıya indirmekle kalmaz, aynı zamanda her bir Bitcoin üretim maliyetinin bir gecede iki katına çıkması anlamına gelir.

 Enerji tüketimi blok başına sabit kalırken, daha az Bitcoin verildiğinde, fiyatların artan üretim maliyetleri ve yatırımcı beklentileri ile başa çıkamaması durumunda madencilerin daha da teslim olması muhtemeldir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ