Bitcoin Cash'in (Bcash ya da BCH) madencilik çatışmaları kaldığı yerden devam ediyor.


Geçtiğimiz hafta Bitcoin Magazine'deki açıklamaya göre -bütün madencilerin kısa vadede kişisel çıkarlarını gözettiklerini farz edersek- Bitcoin Cash blok zincirinde kontak kapatabilir. Geçtiğimiz hafta sonu mevzu biraz daha ilerledi ve bazı madencilerin acil durumların adaptasyonu için periyodik olarak tetikte olduklarından hash gücünde ciddi sallantılar ve enflasyonda güvenilmez yükselişler olduğu gözlemlendi.

Şimdi ise durum bir başka viraja girdi.

Bitcoin Cash, şu anda Bitcoin'den (BTC) daha az kâr elde edilen bir maden ve maden havuzu öperatörü Jiang Zhuoer'e göre bu tamamen kasti. Bir başka deyişle Bcash madencileri, Bcash'in (BCH) Bitcoin'den daha az kârlı bir maden olması için kasten uğraşıyorlar.

Yukarıda da bahsedildiği gibi kısa vadeli mali çıkar derdinde olan madenciler, başka madencilerin ne yaptığına önem vermeden anında makas değiştirerek en kârlı madene yüzlerini dönmeliler. Ama yine de, BCH'nin daha az kârlı bir maden olduğu bilinmesine rağmen hala kısmen düzenli bir şekilde madenciliği yapılması da oldukça enteresan.

Kısacası, madenciler toplu bir şekilde BCH'nin kullanılabilir olduğuna emin olmak için hazır parayı geri çevirmekte.

Asıl soru ise, neden olduğu.

En basit açıklaması, BCH madencilerinin ileride BCH kurunun ciddi ölçüde yükseleceğini düşünmeleri ve bu yüzden de şimdiden ellerini taşın altına koymaya gönüllü oldukları olabilir. (Şunu da akılda tutmakta fayda var, madenciler BCH'nin uzun vadedeki potansiyeline güveniyor olsalar bile hala kişisel olarak BTC'de daha fazla yatırım sahibi olabilirler ama BCH için kendi varlıklarını satmalılar - ama elbette bunun olabilmesi için birilerinin de bir yandan BCH madenciliği yapıyor olması gerekiyor!)

Bunun yerine, madenciler BCH'ye sadece tutmak istedikleri miktarda yatırım yapabilirler ve böylelikle yatırımları -ve doğal olarak BCH- canlı kalmış olur.

Ya da belki de bu meselenin altında daha büyük bir resim vardır.
Kaynak: www.bitcoinmagazine.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ