Kripto haberlerini takiben, şüphesiz, bu yılın Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan gelecek yarılanmanın ardından Bitcoin (BTC) değerlemesini tahmin eden çok sayıda makale gördü.

Madenciler Bitcoin

Kripto haberlerini takiben, şüphesiz, bu yılın Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan gelecek yarılanmanın ardından Bitcoin (BTC) değerlemesini tahmin eden çok sayıda makale gördü. Bitcoin'in fiyatı endüstri ve yatırımcılar için açıkça önemli olsa da, yarılanmayı planlamak kripto para madencileri için özellikle önemlidir.

Yarılanma gerçekleştiğinde, talihsiz gerçek, en verimli madencilik operasyonları hariç herkesin karlılığına büyük ölçüde meydan okunacak olmasıdır. Yeşil alanda kalmak için, birçoğu ya ekipmanlarını yükseltmek ya da madencilik faaliyetlerini tamamen kapatmak zorunda kalacak.

Bununla birlikte, dikkatli planlama bu riskleri azaltabilir ve madencilerin yarılanmadan sonra sürdürülebilir karlılık için kendilerini kurmaları için atmaları gereken birkaç adım bulunuyor. Oyundaki tüm faktörleri anlamak için, madenciliği ilk etapta neyin karlı kıldığını gözden geçirmek önemlidir.

Hash gücü ve zorluk.

Güç tüketimi.

Güç maliyeti.

Blok ödülü.

BTC'nin USD'ye Bağlı Fiyatı

Hash Gücü ve Zorluk

Hash gücü, Bitcoin ağının gerçekleştirdiği saniye başına tahmini tera hash sayısıdır. Ağın işlem gücünün ve ağın her saniye Bitcoin blok zincirine kaç kez blok eklemeye çalışabileceğinin genel bir ölçüsüdür.

Hash gücü, ağın sağlığının iyi bir göstergesidir ve tam olarak ölçülemese de, Bitcoin'in mevcut zorluklarına ve blok onaylama zamanlarına göre tahmin edilebilir.

Bitcoin Madenciliği kolay değildir ve ağa daha fazla madencinin katılması nedeniyle daha da zorlaşmıştır. Bir blok madenciliği zorluğu, toplam ağ hash gücü ve dolayısıyla rekabet ile ilişkilidir. Ne kadar çok insan bir bloğu çözmeye çalışırsa, bunu yapmak o kadar zor olur.

Madenciler, verimli ve her zaman çalışan yüksek güçlü uygulamaya özgü entegre devreler kullanarak şanslarını artırabilirler. Nihai hedef, çözmekten daha değerli bir bloğu çözmek. Madenciler ayrıca, kârın havuzun diğer üyeleriyle paylaşıldığı bir maden havuzuna katılarak da bunu gerçekleştirebilir.

Yarılanmanın madencilik zorluğu üzerinde büyük bir etkisi olması beklenmemektedir. Ağı terk eden artık kârlı olmayan madencileri telafi etmek için biraz ayar yapabilir, bu da kalan madencilerin daha karlı bir şekilde madencilik yapmasını ve genel olarak hash gücünü, fiyatını ve zorluğunu ileriye götürmelerini sağlar.

Güç Tüketimi

Madencilik cihazlarının elektriksel verimliliğinin toplam karlılık üzerinde büyük bir etkisi vardır. Madenciler, bir bloğu çözmenin sonucu olarak aşırı enerji harcıyor ve elektrik maliyetlerinden daha fazla para ödüyorlarsa, kırmızıya dönüşecekler.

Daha verimli bir cihaz, daha az enerji harcar ve böylece maliyetleri düşürür. Yarılanma sonrasında blok ödülündeki azalmayı düzeltmek için bu gibi verimli makinelere ihtiyaç duyulacaktır. Antminer S9 gibi makineler esasen modası geçecek ve bunların yerini Antminer S17 gibi daha yeni ve daha verimli madenciler alacak.

Güç maliyeti

Güç maliyetinin de kârlılık üzerinde büyük bir etkisi vardır ve doğrudan güç tüketimi ile madencilik operasyonundaki elektriğin maliyeti ile ilgilidir. Yarılanmadan sonra azalan gelire ayak uydurabilmek için daha verimli makineler gerektiğinden, madencilerin düşük enerji maliyetleri olan bir yerde operasyon yürütmeleri gerekecektir.

Madencilik merkezleri, yüksek güç ve düşük enerji maliyetleri ile 7/24 güvenlik ve ekipman gözetimi gibi diğer bazı avantajlar sunar. Madencilerin, operasyonlarının çoğunu maliyet ve tüketimin bir kısmında en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için ülke çapında en gelişmiş tesisleri düşünmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Blok Ödülü

Yarılanma zaten budur. Mevcut blok ödülü 12,5 BTC, ilkbaharda 6,25'e yarıya indirilecek ve ağdaki tüm madencilerin gelirleri de yarıya indirilecek. Bunu telafi etmenin tek yolu madencilik gücünü artırmak ve işletme maliyetlerini azaltmaktır.

BTC'nin USD'ye Bağlı Kuru

Bitcoin'in fiyatı tarihsel olarak önceki yarılanmalara iyi yanıt verdi - gerçeği takiben piyasada kalabilen madenciler içindi bu. Bununla birlikte, bu kripto topluluğunda önemli tartışmalara konu olmuştur ve görüşler farklı olsa da, görünüm yükseliştir.

Geçmişe Bakarak Geleceği Tahmin Etmek

Sonuç olarak, Bitcoin blok ödülü yarıya indiğinde, tüm madenciler tarafından üretilen toplam gelir de yarıya inecek. Hash gücü, güç tüketimi ve güç maliyeti eskisi gibi kalırsa, donanım rekabetçi kalmak için yükseltilmediyse bir madencilik operasyonu kârsız olacaktır.

Bu alana girerken, duyguları denklemin dışında tutmak önemlidir. Başarılara en iyi şansı sağlamak için sayılara güvenmek ve eğilimleri ve temel göstergeleri objektif olarak analiz etmek en iyisidir. Sosyal medya, aile ve arkadaşlar dış kaynaklardan etkilenmeyi her zamankinden daha kolay hale getirdiğinden, bu, bugünün ortamında söylenenden kesinlikle daha kolay. Yine de, uzun vadeli eğilimlerin, pazarın nereye gittiğini rastgele dalgalanmalardan daha belirleyici olduğunu anlamak önemlidir.

2012 ve 2016'da son iki yarılanmaya kadar olan olaylara bakıldığında, her ikisi de bir buçuk yıl içinde Bitcoin'in fiyatı için yeni pazar yüksek seviyelerine yol açtı. Yaklaşan yarılanmaların pazarı etkileyeceğine şüphe yok ve ne olacağını kesin olarak bilemesek de, Bitcoin'e olan talep aynı kalır ve kıtlık daha büyükse, beklenen yanıt fiyat artışını görmek olacaktır. Ne kadar olduğunu söylemek zor.

Uzun vadeli oyuna kendini adamış olanlar için iyi planlama ve en son donanıma yatırım yapmak ihtiyatlı görünüyor. Biraz daha ileri gitmek, kendi madencilik ekipmanlarını barındırmayanlar için, barındırma seçeneklerini analiz etmek ve şimdi çok yıllı bir sözleşmede rekabetçi fiyatlandırmayı kilitlemek, önümüzdeki aylarda maliyetlerin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Madenciler için en iyi tavsiye: İhtiyaçlarınızı bugün ve yarılanma gerçekleşmeden önce değerlendirin. Benjamin Franklin'in bir zamanlar ünlü olarak belirttiği gibi, “Planlamayı başaramazsanız, başarısız olmayı planlıyorsunuz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ