Madencilik furyası, ekran kartı üreticilerine yansıdı

Kripto para madenliği nedeniyle dünya genelinde ekran kartı stokları hızlı bir şekilde eridi ve erimeye devam ediyor. Yüksek işlem gücüne sahip olan grafik kartları NASA dahil bir çok kurumun bilimsel araştırmalarının yavaşlamasına neden oldu.

Daha önceleri orta ve üst sınıf grafik kartları madencilik için kullanılırken stoklarda bu kartların kalmaması üzerine alt sınıf ekran kartlarına rağbet arttı ve fiyatlar genel olarak yükseldi. Asıl hedefi oyun pazarı olan ekran kartı üreticileri bu durumuma bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.

AMD kanadından  Ryzen 3 2200G ve Ryzen 52400G işlemciler üzerinde VEGA mimarisi bulunan bir grafik yongasına sahip. Bu kartlar madencilik ile boşalan stoklara ve artan fiyatlara bir çözüm olarak üretilmiş gibi duruyor. Orta sınıf ekran kartlarına yakın bir performansa sahip grafik yongası VEGA mimarisine sahip. 2933 mhz frekans hızı ile tüketicilere sunulan bir işlemcideki en yüksek bellek hızı desteğine de sahip.

Iltel ise kripto madenciler yüzünden tükenen ekran kartlarının oluşturduğu pazarı hedef alan işlemciler üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

Kripto para madenciliği için daha önce AMD ve  Nvidia ekran kartı üreticilerinin mining ekran kartlarını pazara sürdüklerini görmüştük. Üretim bantlarının yavaş işlemesi sonucu pazarda ekran kartı yetiştiremeyen üreticiler şimdi farklı çözümlerle karşımıza çıkıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ