Madencilik marjları ve madencilikten en çok para kazanacak ülkeler

Bilgisayarınızı veya günümüzde sadece uzman bir madencilik teçhizatını kullanmak ve havadan para kazanmak fikri son derece çekici. Bununla birlikte, açıkça göründüğü kadar basit değildir ve madencilik sektörü, çok rekabetçi ve sofistike bir sektördür.

Rekabetçi sektöre, madencilik yapmaya,  Bitcoin fiyatlarının düşmesiyle daha çok ilgi gösterebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken tek şey ucuz kaynakları bir araya getirmekten geçiyor. Özellikle elektrik kullanımı ucuz olmalı ki Bitcoin madenciliği yaptığınıza, kazandığınıza değsin. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir ülkenin şehrinde kullanılan elektrik fiyatları ile kırsal bölmede olan bir kasabasındaki elektrik fiyatları bir olmaz. 

Nasıl hesaplanır?

Bir Bitcoin madeninde bitcoin çıkarmak için ortalama maliyet dolar cinsinden ülkelere göre gösterilmektedir. Üç farklı madencilik tesisinden alınan verilerle Avalon 6, Antminer 7, Antminer 9'dan ortalama 1 Bitcoin almak için gerekli olan elektrik tüketim bilgileri  Elite Fixtures tarafından araştırıldı. Bu çalışma, aynı zamanda listede yer alan her ülkenin  hükümeti ve özel-yerel  elektrik şirketlerinin yanı sıra Uluslararası Enerji Ajansı raporları ile karşılaştırılmalı olarak hazırlanmıştır.  

En ucuz elektrik Venezuela'da 

Bitcoin madenciliği'nin en önemli özelliği araştırmaya açık olmasıdır. Ve analiz yapılabilir bir hale gelen bir Bitcoin madenciliği eksileri ve artıları ile tartışılabilir hale gelir. Tek bir Bitcoin alabilmek için ve bu işin karlı olmasını sağlamak söz konusu olduğunda en şanslı ülkenin Venezuela olduğu listede açıkça görülüyor Bir Bitcoin için sadece 530 dolar ödemek çok karlı bir iş.

Mevcut Bitcoin fiyatının 10.000 $ seyrinde devam etmesi, Güney Amerika madencileri için büyük bir geri dönüş oranı potansiyeline sahip. Ayrıca iç karışıklık yaşayan ve her an sorunlu bir ülke olması dolayısıyla, pek çok Venezuela vatandaşının ülkesindeki elektriği Bitcoin madenciliğine kullanması da çok doğal.  

Avrupa’da madencilik pahalı

Batı Avrupa'da yer alan Almanya Danimarka gibi ülkelerde , Bitcoin madenciliğinin en pahalı ülkeleri arasında yer alıyor. Aslında, mevcut iklimde, Almanya ya da Danimarka'da Bitcoin madenciliği, 4.000 dolara mal olabilir.

Cambridge Üniversitesi tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma, Uzak Doğu'daki, özellikle de Çin ve Çin sınırına yakın ülkelerin dünyanın madencilik başkenti unvanını taşıdığını belirtmesinden sonra, yatırımcıların özellikle ucuz elektriği takip ettiğini gösteriyor. 

Madencilik süper güçleri

Çin'in ve hatta Rusya'nın madencilik süper güçleri olarak belirtilmesinin nedeni ucuz elektrik fiyatının olmasıdır. Yüzde 70 bir karla,  bir Bitcoin bulmak için  Çin, 3.172 dolar elektrik maliyeti ödüyor. Çin hükümeti şimdilerde madenciliğe bakan kriptokrasitenin tüm yönlerini çökertmeye çalışıyor.Rusya ise bir Bitcoin üretmek için 4675 Dolar elektrik maliyetini gözden çıkaran bir diğer süper güç Rusya Bitcoin madencileri de tehdit altında. Çünkü hükümet Bitcoin hakkında sıkı denetim ve düzenleme yolunda ilerliyor. 

Madenciliğin geleceği

Madencilik kurulurken ilşk büyük masraf olan Elektrik, madencilik kuruluşlarının yukarıdaki düşük maliyetli ülkeleri cazip Bitcoin madenciliği yapılacak yerler olarak değerlendireceklerdir. Gün geçtikçe Bitcoin fikri büyümeye devam ederken,  ülkelerin yasakları uluslararası düzenleyici kuruluşlar Bitcoin'i mercek altında tutmaya devam ediyorlar. 

Elektrik pahalı olsa da Japonya gibi kripto paralara sıcak bakan ülkelerin gelişime katkı da bulunacağı da bir gerçektir. Ayrıca, bazı Bitcoin madencilik havuzları ve hatta ICO'lar, kendi maliyetlerini ve yüklerini hafifletmek amacıyla yeşil yenilenebilir kaynaklara yakın bölgeleri tercih etmeleri de dikkat çekiyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ