Koronavirüs pandemisinin merkez üslerinden Madrid'de bulunan bir ekip, koronavirüs ile savaşmaya yardımcı olan bir Iota Tango platformu yayınladı.

Koronavirüs pandemisinin merkez üslerinden Madrid'de bulunan bir ekip, koronavirüs ile savaşmaya yardımcı olan bir Iota Tango platformu yayınladı.

AidSquad

GeoDB, yaratıcılarına, kullanıcılarına değer veren merkezi olmayan bir eşler arası büyük veri paylaşım ekosistemidir. GeoDB CEO'su ve kurucusu Luis Gelado, AidSquad yaratma gerekçesini kriptom.com ile paylaştı:

“Birkaç hafta, bir hafta sonu evde kaldıktan sonra biraz sıkıldım, bu yüzden düşünmeye başladım: bir şeyler yapmalıyız. Somut bir sorun için bir şeyler geliştirme, topluma geri verme şansımız var.”    

Bir kullanıcı Kişisel Sağlık Kaydını (PHR) girer - yaş, cinsiyet, COVID-19 ile ilişkili semptomlar ve uygulama ayrıca kullanıcının yaklaşık konumunu toplar. Veriler anonim olarak Iota ağı içinde saklanır. Bu verilere dayanarak, virüsün yayılmasını ve bulaşma sıcak noktalarını görselleştiren ısı haritaları oluşturulabilir.

Uygulama şu anda yalnızca Android Paket Seti (apk) olarak kullanılabilir. Gelado'ya göre, hem Apple Store hem de Google Play tüm yeni COVID-19 uygulamalarını geçici olarak engelledi, çünkü çok fazla vicdansız geliştirici durumdan yararlandı. Ancak, uygulamanın birkaç hafta içinde her iki mağazaya da kabul edilmesini bekliyor.

 Uygulama, kullanıcıları “karma puanlar” ve Yardım Ekibi tokenlarıyla veri paylaştıkları için ödüllendiriyor. Karma puanlar, Duolingo tarafından kullanılana benzer bir oyunlaştırma cihazıdır, oysa AidSquad tokenları kullanıcının favori yardım amacına bağışlanır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ