Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’den geçtiğimiz günlerde önemli enflasyon açıklamaları geldi.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’den geçtiğimiz günlerde önemli enflasyon açıklamaları geldi. Merkez Bankası’nın politika faizini enflasyonun 40 puan altında tutma ısrarına vurgu yapan Eğilmez, bu durum olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Kur korumalı mevduatın hazineye büyük bir yük getirebileceğinin altını çizen Eğilmez, kurun yükselmesini önlemek amacıyla Merkez Bankası’nın rezervlerinin satılmasını ülkenin sigortasının yok edilmesi olarak yorumluyor.

Enflasyonun dünyada pandemi kaynaklı arz endişeleri nedeniyle yükselişe geçtiğinin altını çizen Eğilmez, bu yükselişin artarak devam edeceğini, dünya ticaretinde bir daralma yaşanacağını ve dünyadaki ekonomik büyümenin gerileyeceğini söylüyor.

Mahfi Eğilmez’in öngörüleri bununla da sınırlı değil. Eğilmez Türkiye için durumun çok farklı olacağına işaret ediyor. Buna göre Türkiye’yi Eğilmez’e göre önümüzdeki zaman dilimlerinde Enflasyon’lu büyümeden Enflasyon’lu küçülme bekliyor. Dolardaki yükselişin devam edeceğine işaret eden Eğilmez, ithal girdi kullanımının fazlalığı nedeniyle bu durumun fiyatlarda bir artışa neden olacağını ve enflasyondaki artışın da hızla devam edeceğini ifade ediyor.

Eğilmez’in açıklamalarından hareketle biz de bu durumun Bitcoin ve kripto para piyasasına nasıl yansıyacağına bakalım. Açıkçası piyasanın bu durumdan çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. İnsanlar riskleri daha aza indirmek maksadıyla yine kripto paralara yönelmeye devam edeceklerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ