FinanceFeeds’in haberine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Telegram aleyhindeki dava, mahkemenin Komisyon'un şirketin mali durumunu görüntüleme taleplerini reddettiği için bir engel oluşturdu.

Mahkeme ABD SEC

Telegram’a İlk Kan

FinanceFeeds'e göre, New York Güney Bölge Mahkemesi SEC'in Telegram ICO'sundan yatırımcı fonlarının kullanımını detaylandıran belgelerle ilgili bir hareket başlattı. Yargıç Kevin Castel'in konuyla ilgili kararını vermek için ilgili tüm taraflarla telekonferans düzenlediği bildirildi.

Mahkemenin kararına rağmen, SEC yine de Telegram’ın bazı mali kaynaklarına erişebilir. Mesajlaşma devi, yabancı veri gizliliği yasalarına uygun olarak bazı banka kayıtlarının deklarasyonunu yapmak zorunda kalacak.

Ocak 2020'nin başlarında, Telegram'ın SEC’in defterlerine bakma çabalarını engellediğini bildirdi. Bu kararla, Telegram Komisyon'dan geçici bir rahatlama sağladı, ancak yasal mücadele için bu durum çok fazla değil.

2018'de Telegram, özel bir ICO'dan yaklaşık 1.7 milyar dolar fon topladı ve sektördeki en büyük kripto token satış etkinliklerinden biri oldu. ABD'li yatırımcılardan kapatılmasına rağmen SEC, Telegram'ın ABD'deki olanlar da dahil olmak üzere Gram tokenlarını satarken yatırımcıların komisyon ödediğini iddia ediyor.

SEC için Telegram’ın banka kayıtları, şirketin 1,7 milyar dolarlık ICO sırasında ve sonrasındaki faaliyetlerinin doğasıyla ilgili olmaya devam ediyor.

SEC’in Çabaları

Telegram’ın ICO'su, SEC’in token satışları konusundaki araştırmasına odaklanan tek konu değil. 2017 kripto patlamasından bu yana, Komisyon lisanssız kripto menkul kıymetleri sunduğu düşünülen projeleri yargılama çabalarını hızlandırdı.

SEC için, çoğu ICO tokenı Howey Testinin belirlediği prensiplere dayalı menkul kıymetler oluşturmakta. Komisyon şimdiye kadar bir dizi ICO projesine karşı para cezası, iddianame ve cezalar verdi.

Daha önce SEC, Shopin, ICOBox ve Kik'in İCO’larıyla ilgili olarak cezalandırma yoluna gitti. ICO'ları ve kripto projelerini destekleyen ünlülerin bile SEC’den yakalarını kurtaramadıkları görülüyor.

Bu arada ABD'li milletvekilleri, kripto paralar için menkul kıymetler düzenlemesini kolaylaştıracak bir yasa çıkarmaya çalışıyorlar. Token Taksonomisi Yasası gibi önerilen yasalar, kripto para birimlerini menkul kıymetler yasalarından muaf tutmayı amaçlamakta. ABD Kongresi'nin bu yasaları kabul edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ