Ripple'ın, daha önce belirgin bir veri hatası nedeniyle alıkonulan terabaytlarca Slack iletisini SEC'e vermesi gerekiyor.

Mahkeme Kararı Ripple İçin Tehlike İşareti mi? Neler Olacak?

ABD Sulh Hakimi Sarah Netburn, Ripple'a Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) erişmeye çalıştığı çalışanlar arasında bir milyon eksik Slack mesajını vermesini emretti.

Ripple'ın uymanın 1 milyon dolara mal olacağına dair protestolarına rağmen, yargıç, SEC'in kayıtsız menkul kıymetler sattığı için milyarlarca dolarlık şirkete karşı devam eden davası için mesajları kritik ve benzersiz bir kanıt olarak değerlendirdi.

SEC, 20 Aralık'ta XRP'yi kayıt dışı menkul kıymet olarak sattıkları için Ripple Labs ve ilk ve şimdiki CEO'ları Christian Larsen ve Bradley Garlinghouse'a dava açtı.

Law360'a göre, 9 Ağustos'tan itibaren Ripple'ı zorlamaya yönelik orijinal harekette SEC, Ripple çalışanları arasındaki mesajların "tarafların iddiaları ve savunmaları ile ilgili ve davanın ihtiyaçları ile orantılı" olduğunu savundu. Ayrıca, Ripple'ın Slack mesajlarına ek olarak 22 e-posta sorumlusundan gelen tüm mesajları iletmesi gerektiğini söyledi:

Geçen ay SEC, Yargıç Netburn'e Ripple'ın ürettiği Slack mesajlarının eksik göründüğünü söyledi. Ripple başlangıçta bu iddiayı yalanladı, ancak bunun bir veri işleme hatası olduğunu ve şirketin ilgili mesajların yalnızca küçük bir miktarını üretmesine ve bir milyondan fazla mesajın eksik olduğunu iddia ederek ifadesini revize etti.

SEC, Ripple'ın tam Slack kayıtları üretememesinin, SEC'in aldığı mesajların geri kalanının son derece alakalı olacağını gösterdiği göz önüne alındığında "son derece önyargılı" olduğunu iddia etti:

"Bu mesajlar şunları içerir: (a) Ripple'ın XRP'de spekülatif alım satım yaratma arzusu hakkındaki tartışmalar, (b) Ripple duyurularının ve çabalarının etkisi ve Ripple'ın XRP fiyatı, XRP satışlarının ilişkisi ve merkezi önemi ile ilgili endişeleri Ripple'ın genel işine ve (d) XRP'nin düzenleyici statüsüne etkisi."

Ripple, mesajları aylarca 1 milyon dolara kadar üretmenin haksız ve mantıksız olduğunu savundu. Yargıç Netburn, mesajların üretilmesindeki Ripple'ın maliyetinin, dava için önemlerinden daha ağır bastığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ