Maker ağının 4 milyon dolarlık sermaye yetersizliği çöküşü, kullanıcıların ücretsiz teminat ihaleleri kazanmasına izin verdikten sonra, acil durum idaresi oyu, USDI'yi DAI'ya bir teminat biçimi olarak eklemek için harekete geçti.

Maker, Merkezi Stablecoin

Maker ağının 4 milyon dolarlık sermaye yetersizliği çöküşü, kullanıcıların ücretsiz teminat ihaleleri kazanmasına izin verdikten sonra, acil durum idaresi oyu, USDI'yi DAI'ya bir teminat biçimi olarak eklemek için harekete geçti. Girişim, en son piyasa çöküşü sırasında yaşanan DeFi protokolüne daha derin bir likidite getirecek.

Maker’ın USDC teminat ekleme kararının uygulanması bir günden az sürdü. Circle’ın USDC'si USD'ye sabitlenmiş bir dijital varlıktır ve bazıları bunun merkezi bir varlık olduğunu düşünür.

Merkezi bir varlığın Maker üzerinde teminat olarak dahil edilmesi, ağın ademi merkeziyetini de sorgulamaktadır. Buna rağmen, USDC yine de kripto alanının ayrılmaz bir bileşeni olmaya devam ediyor.

Maker’ın durumunda, ağın istikrar ücretleri yoluyla gelir elde edebilmesi için daha istikrarlı bir teminat formuna ihtiyaç vardı.

USDC'ye karşı DAI'yi bastıranlar şimdi % 125 teminat oranı ve % 13 tasfiye cezası ile yıllık % 20 istikrar ücreti ödeyecek.

Bu, 100 USDC teminatın, kullanıcıların 20 DAI ücreti karşılığında 80 DAI'yi teminat yapmasına izin vereceği anlamına gelir. Bu değişiklik yatırımcılar için de yararlıdır.

Daha fazla ETH almak için DAI kredilerini kullanan Ether Vault’lar, ETH'de uzun vadeli kaldıraç olarak kabul edilir. USDC'yi ekleyerek Apps Vault, dolar üzerinde uzun bir kaldıraçlı nokta oluşturabilir. Dolar üzerinde uzun süre işlem yapmak, varlık fiyatlarının çökmesine karşı bir liman olarak kullanılır.

Maker'daki tasfiyeler, teminat minimum eşiğin altına düştüğünde gerçekleşir. Ethereum fiyatlarındaki son düşüş nedeniyle birçok tasfiye gerçekleşti. Bu, DAI’nın dolarını sabitledi, çünkü kasalarda kilitli olan ETH'nin değeri dolaşımdaki DAI miktarına eşit değildi.

Ayrıca, ağın bir açıkla karşılaştığı ve kullanıcılara var olmayan ücretler ödediği anlamına geliyordu.

Maker'ın şimdi hızla yeniden sermayelendirilmesi gerekiyor. Bunun için proje, Borçlunun borçlanmaya devam edebilmesi için Maker'ın istikrar ücreti kazanabilmesi gerekir. USDC teminatının artık en güvenli seçenek olduğu belirlenmiştir. Eklenmesi, ağın tekrar başlatılması için bir teşvik sunar.

MakerDAO’nun ağı rahatsız eden temel sorunlara hızlı yanıtı, token yönetişiminde bir vaka çalışması sunmaktadır.

 Bu haftanın başlarında DAO, ağı yeniden sermayelendirmek için MKR ihraç müzayedesini de açıkladı. Topluluğun liderliğindeki çaba, bir alıcılar sendikası oluşturarak bu açık artırma için bir zemin oluşturmaya çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ