MakerDAO topluluğu, DAI'nin büyük bir çoğunluğunu Ether (ETH) ile desteklemeye yönelik Terra benzeri bir harekete itiraz etti.

MakerDAO Kurucusu, ETH eDsteği İçin USDC

MakerDAO topluluğu, DAI'nin büyük bir çoğunluğunu Ether (ETH) ile desteklemeye yönelik Terra benzeri bir harekete itiraz etti.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bunu çok riskli bir fikir olarak nitelendirdikten sonra MakerDAO kurucusu bir açıklama yayınladı.

Yakın tarihli bir gelişmede, MakerDAO'nun kurucusu Rune Christensen, tüm DAO üyelerini, ABD Doları'ndan DAI dijital para birimini ciddi olarak düşünmeye başlamaya çağırdı.

Son gelişme, ABD Hazinesi'nin geçen hafta kara para aklamayı kolaylaştırma iddiaları üzerine kripto karıştırıcı Tornado Cash'i onaylamasının ardından geldi. 11 Ağustos Perşembe günü MakerDAO'nun Discord kanalına yorum yapan kurucu Rune, yaptırımların "maalesef ilk düşündüğümden daha ciddi" olduğunu belirtti.

Tordano Cash yasağını yayınlayın, USDC stablecoin ihraççısı Circle, onaylanmış USD Coin (USDC) adreslerini dondurmaya başladı. Kripto şirketi, Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesinde bulunan 44 USDC adresini engelledi. Bildirildiğine göre, Circle, ABD Yabancı Varlık Kontrol Ofisi'nin (OFAC) emrinden kısa bir süre sonra 75.000 dolardan fazla stablecoin'i dondurdu.

İşin ilginç yanı, MakerDAO'nun DAI'sinin yüzde 50'den fazlasının USDC tarafından teminat altına alınmış olmasıdır. Bu nedenle, kurucu Rune, MakerDAO'nun merkezi bir varlık tarafından kontrol edilen tek bir sabit paraya olan aşırı bağımlılığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Tüm bu konu hakkında konuşan Rune şunları yazdı:

Tornado Cash yaptırımının sonuçları hakkında daha fazla araştırma yapıyorum ve maalesef ilk düşündüğümden çok daha ciddi

Bence USD'den ayrılmaya hazırlanmayı ciddi olarak düşünmeliyiz. Bunun olması neredeyse kaçınılmazdır ve sadece büyük miktarlarda hazırlık yapmak gerçekçidir.

USDC'de 3,5 Milyar Doları Ether'e (ETH) Taşımak

MakerDAO kurucusu Rune Christensen, USDC stabilcoinlerini Ether'e (ETH) dönüştürmeyi teklif ettiğinde işler daha da ilginç hale geldi. Daha sonra, Yearn.finance çekirdek geliştirici banteg, MakerDAO'nun tüm USDC'sini Ethereum'a (ETH) aktarmayı düşündüğünü belirtti. Bu, 3.5 milyar dolarlık USDC'nin ETH'ye taşınmasını içeriyor. Uygulanırsa, DAI'nin yüzde 50'sinden fazlasının ETH tarafından destekleneceği anlamına gelir.

MakerDAO topluluğu haberin ardından sert tepki gösterdi. Topluluk, Rune'dan önerilen bu fikrin yapım aşamasında başka bir Terra'ya yol açacağını söyledi. Terra çöküşünden önce Terra, çok sayıda USDT dijital parasını Bitcoin ile desteklemişti. Ancak USDT depeg'i sırasında Terra, tüm Bitcoin rezervlerini satmak zorunda kaldı ve yine de depeg'i kontrol edemedi.

Errr bu riskli ve korkunç bir fikir gibi görünüyor. ETH çok düşerse, teminat değeri çok düşer, ancak CDP'ler tasfiye edilmez, bu nedenle tüm sistem kısmi bir rezerv olma riskiyle karşı karşıya kalır.

Daha sonra MakerDAO kurucusu, tüm stablecoin teminatlarının ETH'ye taşınmayacağını açıkladı. “Bence yavaş yavaş DCA'nın ETH'ye bir miktar teminat vermesi, kara listeye alma riskinin ciddiyetine bağlı olarak değerlendirilebilecek bir seçenek, ki kişisel olarak TC kara listesinden sonra çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum.Kara liste riskini depeg ve saç kesimi riskiyle değiştirir, "dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ