Ethereum’un yıllık toplantısı Devcon, MakerDao’nun MCD’snin Ekim ayında tekrar başladığını duyurdu.

MakerDAO’nun Mevcut Yönetim Sistemi 340 Milyon Doları Tehlikeye Sokuyor Olabilir

18 Kasım’daki lansmanından bu yana, Maker Foundation’un yeni teminatlandırılmış varlığı, bazı topluluklardan gelen eleştirilerle karşı karşıya.

Bir kripto-eğitim platformu olan Coinmonks, yakın zamanda MKR token sahiplerinin, Vakfın uygulamak istediği oylarla yükseltmeler için karar verici bir etken olmasına izin veren yönetişim sistemini vurguladı. CoinMonks, bir şekilde, sistemin başlangıçta piyasaya sürdüğü aynı güvenlik bilgilerini desteklemediğini belirtti.

Tehlikeli Durum

Makale açıkça şu ifadelere yer veriyor:

“40.000 MKR'a (yaklaşık 20.000.000 USD) sahip olan herkes, Compound, Uniswap ve diğer Maker tümleşik sistemlerinden (340.000.000 USD'nin üzerinde) elde edilen varlıkların birçoğuyla birlikte, Maker DAO'daki tüm teminatları çalabilir.”

Blogun yazarı olan Micah Zoltu, eğer bir “iyi düşünülmüş / kendini adamış” saldırıyla karşılaşırsa, Vakfın yönetim sürecinin son derece hatalı olduğunu açıkladı. Daha önce belirtildiği gibi, Maker Foundation, üzerinde en fazla MKR belirteçleri bulunan sözleşmelerin kontrolünü sağlıyor.

Zoltu, yürürlükteki sözleşme senaryosunda, kötü niyetli araçlarla 80.000 MKR tokenı elde etmek için yeterince motive olan herhangi birinin, haydut kuruluşun tüm teminatlarını Maker'dan kendisine devredecek bir sözleşme imzaladığını görebilecek bir olay olan bir hack'i kolaylaştırabileceğini belirtti.

Yazar ayrıca, Vakfın kontrolü ele geçirmenin 400.000.000 MKR jetonuna mal olması durumunda böyle bir saldırının önlenebileceğini itiraf etti. Ancak, Zoltu bunun gerçekleşmesinin muhtemel olmadığını kabul ediyor.

Saldırının Gerçekleşmesi Zor

Nispeten kolay görünmesine rağmen, böyle bir saldırı Maker ağında gerçekleşmeyebilir. Ancak, lojistik ne olursa olsun, söz konusu varsayımsal senaryo bir olasılık olarak kalmaya devam ediyor.

Yazar ayrıca, Vakfın böyle bir tehditten kaçınmak için yönetişim kontrolünden vazgeçmeyeceklerini söylediğini söz konusu senaryo ile Maker'a yaklaştığını iddia ediyor.

Yazıya göre, Maker Zoltu'ya, bir saldırganın böyle bir saldırıyı telgrafla vermesi gerektiğini söyledi. Bu iddiaya cevaben, Zoltu şöyle dedi:

“Eğer saldırı, birlikte çalışan geniş bir MKR sahibi seçiminden geliyorsa ve ancak Maker, birisinin bir saldırıya hazırlıklı olabileceği ipucuna bir savunma koymaya istekliyse gerçekleşebilir” ifadesini kullanıyor.

Maker'ın yönetişim sistemine karşı güçlü argümanlar öne sürülmüş olsa da, herhangi bir önemli boşluk ancak mevcut sistem arızalandığında ortaya çıkar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ