Protokol yeni Çok Taraflı DAI (MCD veya Dai) sistemine tamamen geçiş yaparken, MakerDAO topluluğu Tek-Kollateral DAI (Sai) sistemini kapattı.

MakerDAO, Tek Teminatlı DAI Sistemini Kapattı

Protokol yeni Çok Taraflı DAI (MCD veya Dai) sistemine tamamen geçiş yaparken, MakerDAO topluluğu Tek-Kollateral DAI (Sai) sistemini kapattı.

Kasım 2019'da MCD, MakerDAO'da Dai protokolüne yükseltme olarak etkinleştirildi. Sai yalnızca ETH teminatı ile desteklenirken, MCD şu anda ETH, BAT, USDC ve WBTC'yi içeren çeşitli varlık türleri tarafından desteklenmektedir. Güncelleme, kullanıcılara daha fazla teminat seçeneği sundu ve sahiplerine Dai'de ödenen değişken bir faiz oranı ile ödüllendiren Dai Tasarruf Oranını tanıttı.

Topluluk, aciliyet duygusu olmasa da Sai sisteminin nihai olarak kapanmasını her zaman öngörmüştü. Ancak bu konuyla ilgili tartışmalar, Sai'nin önemli likidite sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı Mart ayında piyasa koşullarından dolayı yoğunlaştı.

30 Mart'ta Maker Foundation kapatmanın başlatılıp başlatılmayacağını belirlemek için bir Yönetim Anketi yerleştirdi. Topluluk süreci onayladıktan sonra, protokol 24 Nisan ile 12 Mayıs arasında kullanıcıların Teminatlı Borç Pozisyonlarını (CDP) MCD'ye geçirmeleri için bir yetkisiz kullanım dönemine girdi. Sai sahipleri de Uniswap gibi platformlarda tokenlerini MCD'ye değiştirebildiler.

 Sai Pazartesi günü resmen kapatıldı. Her Sai sahibinin tokenları geçiş portalı üzerinden ETH ile manuel olarak değiştirmesi gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ