Plan, fiat varlıklarına karşı DAI ödünç vermeyi ve ETH biriktirmeyi içeriyor, ancak nihai hedef, dijital parayı serbest yüzen bir varlığa dönüştürmek.

MakerDAO

Plan, fiat varlıklarına karşı DAI ödünç vermeyi ve ETH biriktirmeyi içeriyor, ancak nihai hedef, dijital parayı serbest yüzen bir varlığa dönüştürmek. MakerDAO topluluğu üyeleri bu teklifle ilgili görüş ayrılıkları yaşadı.

Teklif, Christensen'in MakerDAO protokolü ve DAI'yi destekleyen USDC miktarıyla ilgili düzenleyici riskler hakkındaki önceki endişelerine bir çözümdür.

Oyun Sonu Teklifi

DAI'nin yaratıcılarından biri olan Rune Christensen, DAI'nin sonsuza kadar stabil bir coin olarak kalamayacağını belirtti. Salı günü, Christensen protokolün yönetim forumları hakkında yeni bir gönderi yayınladı. Gönderi, DAI sabit parasını uzun vadede serbest yüzen bir varlık haline getirme önerisidir.

Teklifin öne çıkan özelliği, ağın kazançlarını artırmak için DAI'yi Gerçek Dünya Varlıklarına (RWA) karşı ödünç vermektir. Ardından, protokolün ekibi, DAI'yi destekleyen teminat olarak hizmet edecek olan daha fazla ETH satın almak için kredilerden elde edilen karı kullanacak. Bu plana dayanarak, önümüzdeki üç yıl içinde elde edebileceği ETH MakerDAO miktarı, DAI'yi serbest yüzen bir varlık mı yoksa dolar sabitini mi sürdüreceğini belirleyecek.

Bu planın, yüksek RWA riskinden sıfır RWA riskine kadar değişen üç teminat tekniği vardır. Bu teknikler Phoenix, Eagle ve Pigeon duruşlarıdır. Christensen'in önerisine göre, RWA'ya daha fazla maruz kalma, MakerDAO protokolü için daha yüksek büyüme anlamına geliyor. Ancak, protokolün esnekliğini azaltacaktır.

MakerDAO'nun varsayılan duruşu Güvercin duruşudur; üç tekniğin en yumuşak olanıdır. Bu duruş, sınırsız RWA kredi riski ile optimum büyümeye daha fazla önem vermektedir. Kartal duruşu, esneklik ve büyüme arasında bir denge sunar. MakerDAO'nun RWA riskini toplam kredilerin yüzde 25'i ile sınırlandırıyor.

En muhafazakar teknik, protokolün RWA'lara önemli ölçüde maruz kalmaması gerektiğini belirten Phoenix duruşudur. Christensen'in önerisinin ilk kısmı, MakerDAO'yu önümüzdeki üç yıl boyunca güvercin duruşuna yerleştirmek. Bu süre zarfında protokol, DAI'yi "düzenleyici tehditlere" karşı dayanıklı kılmak için yeterli olacak büyük miktarlarda ETH satın almasını sağlayacaktır.

Böyle bir tehdide bir örnek, devlet kurumlarının katı düzenlemelerine zorla uymaktır. Ayrıca, Circle'ı veya diğer herhangi bir merkezi stablecoin ihraççısını, protokolün katı hükümet politikalarına uymaması nedeniyle MakerDAO'nun kasasında USDC veya diğer stablecoin fonlarını alıkoymaya zorlayacak düzenleyici yaptırımlar olabilir.

Christensen daha önce MakerDAO'nun USDC'ye olan bağımlılığının korkunç sonuçlarıyla ilgili endişelerini dile getirmişti. MakerDAO kurucu ortağının endişeleri, Circle'ın geçen ayın başlarında Tornado Cash'e  bir gizlilik protokolü yatırılan fonları dondurmasının ardından geldi. Christensen'in gönderisi, protokolün, güvercin duruşundayken ETH alımlarından organik olarak yüzde 75 merkezi olmayan teminata ulaşması koşuluyla, DAI'yi serbest dolaşım yapmadan Kartal duruşuna geçebileceğini belirtiyor.

Ancak muhtemel sonuç, DAI'nin USD sabitlenmesinden serbest dolaşıma geçmesi olacaktır. MakerDAO'nun yüzde 75 merkezi olmayan teminat eşiğine ulaşması neredeyse imkansız olurdu. Yine de Christensen'in önerisi, DAI'nin önümüzdeki üç yıl boyunca Dolar sabitlenmesini sürdüreceğini öne sürüyor. Ardından, acil düzenleyici tehditler yoksa, protokol ekibi DAI'yi serbest yüzen bir varlığa dönüştürmek için zaman çizelgesini geciktirebilir.

MakerDAO ve Düzenleyici Baskılar

EndGame önerisi, MakerDAO topluluğunun tartıştığı seçeneklerden biridir. DAI'nin ademi merkeziyetçiliğine öncelik vermenin gerekli olup olmadığını ve artık dolara sabitlenmiş bir varlık haline gelip gelmediğini düşünüyorlar. Christensen, düzenlemelerin yavaş yavaş “bizimle değilseniz, bize karşısınız” bakış açısına doğru kaydığını savunuyor.

Bu bakış açısının ve DAI'nin sansür direncinin birleşiminin, stabilcoin'in dolar kurunu kırmasının sadece bir zaman meselesi olduğu anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. Aksi takdirde, protokol düzenleyici makamlara uyulmaması nedeniyle yasal sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. MakerDAO topluluğunun bazı üyeleri Christensen ile aynı fikirde değildi.

Sorun Christensen'in argümanıysa, serbest dolaşan bir DAI'nin çözüm olmayacağını savunuyorlar. Düzenleyicilerin, fiat sabit paralara izin vermediklerinde serbest yüzen veya değişken tabanlı kripto varlıklarına izin vermeyeceklerini açıkladılar.

Başka bir topluluk üyesi olan CodeKnight, hükümetin yüksek oranda merkezi olmayan ve RWA'lara neredeyse önemsiz bir maruziyete sahip olmasına rağmen hala kasırga nakitini onayladığını ekledi. Bu nedenle, serbest yüzen bir DAI'nin MakerDAO'yu hükümet yaptırımlarından nasıl koruyacağını görmüyor. Bununla birlikte, bazı üyeler Christensen'in görüşlerini desteklemektedir.

Bu taraftarlar, kararın büyük kısmını MKR sahiplerinin vereceğini söyledi. Kullanıcı SebVentures açıkladı, “var bu konunun iki tarafı. Biri, hayatta kalma şansını artırmak için DAI'nin değerini azaltmaktır. Diğer seçenek ise düzenleyici yaptırımları riske atmak ve büyümek.”

Birçok DeFi kullanıcısı, stabilcoinin USD sabitini korumasını beklediğinden, DAI'nin sabitlenmesini kaldırmanın büyük bir maliyeti olabilir. DAI'yi de-pegging eleştirmenleri ve destekçileri olduğu için, MakerDAO'nun geleceği konusundaki tartışmalar bir süre daha devam edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ