Malezya

Geçen hafta, Malezya'nın kripto para birimlerini özel olarak ele alan Kara Para Aklamayla Mücadele ve Terörizmin Sayım Finansmanı (AML / CFT) ilke kuralları yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikler, Malezya'nın sanal para birimi değişimlerini, kimlik belgelerinin toplanması da dahil olmak üzere KYC'ye bağlılığı zorunlu kılmaya zorluyor.

Bank Negara Malezya'nın belirtilen politika hedefi "Malezya'daki dijital para birimi faaliyetlerinin şeffaflığını artırmak" yanı sıra "dijital para birimlerinin kullanımı ile bağlantılı kara para aklama ve terörizmin finansman risklerine karşı etkin önlemlerin alınmasını sağlamak".

Yeni politika ilkeleri , "Dijital para birimlerinin kullanımında daha fazla şeffaflığın teşvik edilmesi finansal sistemin bütünlüğünü korumaya ve yasadışı faaliyetler için kötüye kullanımını önlemeye yönelik teşvikleri güçlendirmeye hizmet ediyor"

Mevzuat, 27 Şubat'ta yürürlüğe girdi ve Bank Negara Malezya ", 14 Aralık 2017'de yayınlanan sunuş taslağına ilişkin kamuoyu danışma döneminde alınan geribildirimleri" dikkate aldı "dedi. Banka, aldığı geri bildirimin" başta olmak üzere kripto para birimleri içeren aracı hizmetler sunan işletmeler de dahil olmak üzere dijital para değişim kurumlarına yüklenen yükümlülükler üzerinde durdu. "

Politika belgesi, Malezya kripto değişim alış verişlerinin "raporlayan kurum müşteri ile iş ilişkisi kurması ve rapor veren kurumların kara para aklama veya terörizmi finanse etmekten şüphelenmeleri durumunda, müşteriyi ve işlemi gerçekleştiren kişileri müşteri incelemesi yapmak zorundadır" diyor.

Düzenlemeler, Malezya sanal para değişim birimlerinin, kimlik belgelerine ek olarak, tüm müşterilerin tam adını, adresini ve doğum tarihlerini toplamalarını şart koşuyor. Politika belgesi ayrıca "dijital para birimlerini para birimiyle değiştirme hizmetleri sunan herhangi bir kişi Kara Paranın Aklanması, Terörle Mücadele Finansmanı ve Yasadışı Faaliyetlerle Bulundurulan İşlemler Yasası uyarınca yükümlülüklere tabidir 2001 " diye açıklama yaptı.

Bank Negara Malezya, sanal para birimlerinin Malezya'da yasal ihale olarak tanınmadığını tekrar teyit etti. Bu nedenle, banka "dijital para işletmelerinin" Bank Negara Malezya tarafından düzenlenen finansal kurumlara uygulanabilir ihtiyati ve piyasa davranış standartları tarafından kapsanmadığını "belirtti.

Sizce hükümetler kriptokrasi ekonomisinin "şeffaflığını" arttırmaya çalışacaklar mı? . Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın bu düşüncelerinizin bizim için çok önemli olduğunu bilin isteriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ