Malezya

Malezya'daki kripto borsaları, yeni merkez bankası "kara para aklamayla mücadele yasasının" yürürlüğe girmesiyle birlikte tüm işlemler için kimlik numarasını artık zorunlu tutacak. Bank Negara Malaysia'dan (BNM) alınan mevzuat ve resmi basın bülteninin bir kopyası kripto ticareti sunan tüm borsalarda "müşteriyi tanımlamak ve müşterinin kimliğini doğrulamak" olarak yayınlandı.

Cointelegraph sitesi Kasım 2017'de bu düzenlemeleri tahmin etmişti. BNM Valisi Tan Sri Muhammed bin İbrahim dijital para birimlerinin potansiyel ceza kullanımını kontrol etme ihtiyacına vurgu yaptı.

"Bazılarının tahmin ettiği gibi dijital para birimlerinin ortaya çıkması, finans sektöründe yeni bir döneme damgasını vuracak. BNM Valisi tarafından, yetkililer olarak bu gelişmelere kayıtsız kalamayız."

Artık Malezya'daki tüm kripto borsaları, yeni ve mevcut hesapların yasal olarak faaliyete devam etmesine izin vermeden önce "müşteri incelemesine" (CDD) ilişkin çeşitli tüzüklere uymak zorunda. Mevzuata göre, "güvenilir, bağımsız kaynak dokümanları, verileri veya bilgileri" ve özellikle devlet tarafından verilen bir kimlik belgesinin gerekliliği vurgulanıyor.

Bir bireysel müşteri ve kazanç sahibi hakkında CDD yürütülürken, rapor veren kurumun en azından aşağıdaki bilgileri edinmesi gerekiyor:

(a)  Adı ve soyadı;
(b) Müşteri ya da gerçek kişinin fotoğrafını taşıyan diğer resmi belgelerin Ulusal Kayıt Kimlik Kartı (NRIC) numarası ya da pasaport numarası ya da referans numarası;
(c)  Ev adresi;
(d)  Doğum tarihi;
(e)  Uyruk
(f)  İşlemin nedeni

Kriptokrasi ticareti pazarlarına şeffaflık kazandırmak için resmi adımlar geleneksel olarak taraflarca iyimserlik ile izlenmektedir.

Asya'da hazırlık çalışmaları Nisan ayında geçen yıl başlanan Japonya'nın değişim lisans programı, bu tür önlemlerin kripto piyasasında çok daha geniş bir ana kitleye başlanmasına izin vermek için gerekli olduğuna dair argümana ağırlık veriyordu.

Komşu ülke Güney Kore, daha önce tüm döviz kullanıcılarının hesap kimliklerini banka hesabına bağlamalarını şart koştuğu takdirde, bu yıl haziran ayında yapılan seçimler sonrası yapılacak bir değişim lisans planını da düşünüyor.

Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ