Malezya polisi, toplam değeri 180.000 RM (veya 43.800 $) olan 400'den fazla bitcoin madencilik cihazını ele geçirdi.

Malezyalı Yetkililer 400

Malezya polisi, toplam değeri 180.000 RM (veya 43.800 $) olan 400'den fazla bitcoin madencilik cihazını ele geçirdi.

Penang eyaletinin başkenti George Town, Polisin madencilik makinelerini ortaya çıkardığı ve yedi dükkana yapılan baskınlar sırasında dört şüpheliyi tutukladığı yerdi.

Komiser Yardımcısı (ACP) Soffian Santong, bölge polis merkezinden, eyalet cezai soruşturma departmanından ve Tenaga Nasional'dan bir görev gücünün 11 Haziran Cuma günü 23.30'dan 03.00'e kadar dört baskın düzenlediğini belirtti.

Baskınlar daha fazla operasyona yol açacak

ACP Soffian, aynı gün erken saatlerde Jelutong'daki diğer üç mülke yapılan baskınlardan sonra tutuklanan dört şüpheliyi sorguladıktan sonra dört saldırının gerçekleştiğini doğruladı.

Soffian yaptığı açıklamada, “Lintang Hajjah Rehmah, Jelutong, Sungai Dua ve Bayan Lepas'a yapılan baskınlar sırasında polis ayrıca dört bilgisayara, 11 yönlendiriciye, dört modeme ve on fana el koydu” dedi.

İlk soruşturma, dört tesisin hepsinin bitcoin madenciliği faaliyetleri için elektrik çaldığını ortaya koydu.

Komiser Yardımcısı, sorgulanan şüphelilerin temizlikçi olduklarını iddia ettiklerini ve iki ay önce çalışmaya başladıklarını açıkladı. Ancak, baskın sırasında baskın yapılan dört işyerinin tamamında yapılan kontrollerde, mülklere yasadışı olarak elektrik bağladıklarına dair kanıtlar bulundu.

Malezya'nın çok uluslu elektrik şirketi Tenaga Nasional Berhad (TNB), elektrik hırsızlığı nedeniyle son iki ayda yaklaşık 420.000 RM veya 102.239 $ zarar tahmininde bulundu.

Bunlar, Malezya'da son zamanlarda keşfedilen ilk yasadışı bitcoin madenciliği operasyonları değil. Soffian, şu anda benzer bir amaç için başka birçok operasyonun kullanıldığına inandığından, bunlar kesinlikle son olmayabilir.

Yasadışı bitcoin madenciliği artıyor gibi görünüyor. Birkaç hafta önce Birleşik Krallık polisi, elektriği çaldığı ve binlerce sterline ulaştığı iddia edilen bir bitcoin madenciliği tesisini ortaya çıkarmıştı. İlginç bir şekilde, bir kenevir çiftliği aranırken yasadışı madencilik tesisleri bulundu. O sırada, İngiltere polisi 100 bitcoin madencilik cihazına el koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ