Küresel kara para aklama gözlemcisi olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ABD'nin kripto tavsiyelerine tam olarak uymadığını söyledi.

Mali Eylem Görev Gücü’nden ABD’ye Şok Suçlama

Küresel kara para aklama gözlemcisi olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ABD'nin kripto tavsiyelerine tam olarak uymadığını söyledi.

FATF Salı günü yayınlanan bir raporda “küçük eksiklikler” kaldığını söyledi. Örneğin, ABD'de kayıtlı para hizmetleri işletmeleri (MSB'ler), FATF önerilerinde gereken 1.000 $ 'ın aksine, 3000 $ veya daha fazla işlem için ayrıntılı kayıtlar tutar.

FATF, “Bu daha yüksek eşik, düşük ML / TF [kara para aklama / terörist finansmanı] riskleriyle açıkça desteklenmiyor” dedi.

Ayrıca, FATF'ye göre ABD, daha geniş MSB rejimi kapsamında olduğu için özellikle "yüksek riskli" sanal varlık hizmet sağlayıcılarını (VASP) tanımlamamaktadır.

FATF, “Bu nedenle, mevcut yaklaşımın yeterince risk odaklı olup olmadığı tam olarak belli değil, özellikle 2014 yılından bu yana tüm kayıtlı CVC [dönüştürülebilir sanal para birimleri] sağlayıcılarının sadece% 30'u denetlendiğinden” dedi.

“Bu temelde ABD, kripto“ öneri 15 ”ile Büyük ölçüde Uyumlu” olarak derecelendirildi.

FATF ülkeleri dört seviyede derecelendirir: uyumlu, büyük ölçüde uyumlu, kısmen uyumlu ve uyumlu değil.

'Tavsiye 15'

Geçen Haziran ayında yürürlüğe giren 15 nolu tavsiye, kripto para işletmelerine “kara para aklama ve terörist finansmanı ve proliferasyonun finansmanı için kripto varlıkların kötüye kullanılmasını önlemek” için kılavuz ilkeler sunmaktadır.

Bu nedenle, kripto işletmelerinin “dijital varlık transferleri hakkında gerekli ve doğru orijinatör bilgilerini ve gerekli yararlanıcı bilgilerini edinmesi ve tutması, yukarıdaki bilgileri derhal ve güvenli bir şekilde yararlanıcı VASP veya finans kuruluşuna sunması ve uygun makamlara talep ” olmasını sağlıyor.

Bu, müşterileri adına birbirlerine para gönderirken küresel bankalar için uzun süredir devam eden bir gereklilik olan “seyahat kuralı” dır. Ancak Circle, Coinbase ve Chainalysis gibi kripto işleri, daha önce küresel olarak FATF yönergelerine uymanın uygulanmasının maliyetli olabileceğini söylemişti.

 Özellikle, Salı günü FATF, burada görülebilen tüm ülkeler için revize uyum derecelendirmelerini yayınladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ