Birçok regülasyondan muaf olan Malta, blok zinciri adası olma yolunda ilerliyor.

Malta blok zinciri adası olma yolunda

Geçtiğimiz hafta içerisinde, 1,7 milyar dolarlık günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası Hong Kong merkezli Binance, genel merkezini, kripto para kapsamında ayrıcalıklar ve imkanlar sunan Malta adasına taşınma kararı verdi.

Mevcut ekibiyle birlikte, Binance borsası merkezini ve kaynaklarını Malta'ya taşıdı bunula birlikte bölgedeki yeni şirketini tam olarak kurmak için 200'den fazla tam zamanlı çalışanı istihdam etmekte.

Binance borsasının bu kararı almasında ki en önemli etkenlerden biri tabi ki Malta yönetiminin Binance borsasına sağlayacağı güvenlikler ve önemlerdi. Bununla birlikte Malta block zinciri teknolojisine ve kripto paralara önem verdiğini göstermiş oldu. Regülasyonlardan ve yaptırımlardan uzak bir ülkede kripto para borsanız varsa sizden rahatı yok heralde.

Malta, Block zinciri Adası

Malta'nın Finansal Hizmetler Parlamentosu Sekreteri Silvio Schembri, Binance ekibiyle yaptığı röportajda, ülkenin kripto para birimi sektöründeki işlerinde kendine güvendiğini belirtti. Ayrıca, Binance’in bölgedeki varlığının Malta adasının bir block zinciri adası haline getireceğini vurguladı. Sözlerine şu şekilde devam etti;

“Bu durum, ülkemizde ve özellikle DLT operasyonlarının düzenleyici bir çerçevesini sunmak için başlatılan en son politika ile bu sektörde yapılan çalışmaların net bir oyudur. Malta'nın uluslararası alanda doğal bir referans noktası olduğu ve Binance gibi şirketlerin faaliyetlerini daha da genişletmek veya bir üs kurmak için Malta'ya bakmaya devam edecekleri açıktır. Binance’ın Malta’daki varlığı vizyonumuzu sürdürüyor, Malta’yı “Blok zinciri Adası” haline getireceğiz.”

Binance CEO'su Changpeng Zhao, Binance ekibinin Schembri'nin ve Malta hükümetinin geri kalanının mantıksal ve ileriye dönük doğasından etkilendiğini belirtti. Sözlerine şu şekilde devam etti;

“Parlamento Sekreteri Silvio Schembri ile görüştükten sonra, Malta'nın liderliğinin mantıksal, açık ve ileri görüşlü doğasından çok etkilendik. Bir teklif faturasını inceledikten sonra, Malta'nın yenilikçi block zinciri şirketleri ve Avrupa'daki block zinciri ekosisteminin merkezi olacak bir sonraki sıcak yuvası olacağına inanıyoruz. Binance, uzmanlık alanımızı sağlam bir düzenleyici çerçevenin şekillendirilmesine yardımcı olmayı ve ayrıca Malta'da sanayiyi daha da büyütmek için diğer engelleyici girişimler için fon sağlamaya adamıştır.”

Diğer Bölgelere Etkisi

Son zamanlarda, Güney Koreli yetkililer KakaoTalk, KakaoPay, KakaoStor'u işleten ülkenin en büyük internet şirketi olan Kakao'dan sonra bir kez daha yerli başlangıç para tekliflerini (ICO'lar) yasallaştırma olasılığını tartışmaya başladılar.

Bu gelişmeler aslında Kripto paralar ve Block Zinciri teknolojisi için gerçekten güzel haberler çünkü regülasyonlar ve düzenlemeler kripto market piyasasına gerçekten zarar vermekte. Umarım ileride birçok ülke G20 de olduğu gibi duruma olumlu bakarak Block Zinciri ve Kripto Para teknolojisine olumlu bir bakış sergiler. Aksi takdirde kripto para borsaları ve kripto paralar market hacmi gün geçtikçe zayıflayacak ve olumsuz etkilenecektir. Başta Çin ve diğer ülkeler olmak üzere çıkan olumsuz haberler bildiğiniz gibi 20.000$ seviyelerinden geriye doğru gitmemizi sağlamıştı. Ardı arkası kesilmeyen kötü haberler Güney Kore'nin de kripto paraları düzenleme isteği ile birlikte 6000$ civarına kadar düşüş göstermişti. Umarım önemli ve iyi haberler birbirini takip eder ve boğa piyasası biran önce başlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ