Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA), kripto varlıklarının uyumluluğunun izlenmesine yardımcı olmak için ABD siber güvenlik şirketi Ciphertrace ile anlaşma imzaladı.

Malta’nın Finansal Regülatörü Kripto Para Firmalarını Denetlemek İçin CipherTrace İle Anlaşma Yaptı

11 Mart tarihinde The Times of Malta tarafından aktarılan bilgilere göre Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA), kripto varlıklarının uyumluluğunun izlenmesine yardımcı olmak için ABD siber güvenlik şirketi Ciphertrace ile anlaşma imzaladı. ABD tabanlı blockchain güvenlik şirketi CipherTrace’ın yerel kripto borsalarını, ICO’ları ve dijital cüzdanları, potansiyel kara para aklamayı önleme ve terör finansmanı ile ilgili işlemleri takip etmesi bekleniyor.

Ciphertrace, 2015 yılıda silikon vadisi girişimcilernin kurmuş olduğu bir Blokcahin şirketidir. Denetleyici teknoloji aracı (Suptech) sayesinde şirket, kripto para birimini kara para aklama, kripto para birimi adli tıp ve Blockchain çözümleri sunmaktadır. 

CipherTrace direkt olarak regülasyonlarla ilgili süreçleri denetleyecek ve Malta içerisindeki kripto para işletme lisansına sahip firmalara denetim raporu sunuyor.

 Şirket, işlemlerin gizliliğini ortadan kaldırmak için makine öğrenimini kullanıyor, düzenleyicilere kripto varlık işletmelerinin güvenilirliğini değerlendirme ve izleme konusunda yardımcı oluyor. Bu platform, kripto para borsaları ve ICO’lar da dahil olmak üzere birçok işlemi takip edebiliyor. Ciphertrace CEO’su Dave Jevans şu açıklamalarda bulundu: 

MFSA’nın kripto işletmelerinin faaliyetlerini hem yetkilendirme öncesi hem de yetkilendirme aşamasını izlemesine izin verecek. Kripto para şirketleri bankaların algıladıkları riskler nedeniyle banka hesaplarını açmakta zorlanıyor.

Buna ek olarak, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, hangi kripto para platformlarına güveneceğine karar vermek için Ciphertrace uyumluluk izleme aracını kullanmaya başladı. Bu platform, bankaların riskten kaçınmalarına yardımcı oluyor.

Times of Malta, yerel bankaların ülkedeki kripto para şirketlerine bankacılık hizmeti verme konusnda oldukça isteksiz olduğunu açıkladı. Sonuç olarak, hükümet şimdi sektör hakkında daha yetkin olmak için çeşitli bankalarla görüşmelere başladı.

Ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF) yakın zamanda Malta hükümetini kripto para endüstrisini düzenlemesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ