Maltada Blockchain Tabanlı Dijital Akademik Sertifikalar Kullanılacak.

Malta devleti, akademik sertifikaların kaydedilmesi için Blockchain teknolojisinin uygulanabilirliğini test etmek için bir proje geliştirmektedir. Hükümet, projeyi yapmak için Learning Machine Technologies ile ortaklık yapmaktadır.

Anlaşmaya göre, Malta'daki öğrenciler, aynı zamanda işçiler, eğitim kayıtlarını ve diğer kimlik bilgilerini tek bir yerde saklayabilir, kendilerine ait olduğunu kanıtlayabilir ve bunları dünyanın her yerine ücretsiz olarak gönderebilirler.

Eğitim ve İstihdam Bakanı Evarist Bartolo, projenin devletin bir kazan-kazan stratejisi olduğunu söyledi. "Maltalı öğrenciler ilk defa başarı belgelerini tek bir yerde saklayabilir ve ücretsiz olarak paylaşma yetkisine sahip olacaklar. Bununla birlikte, Maltada doğru nitelikl kişileri işe alım prosesi kolaylaşacaktır."

Verileri Blockchain'e kaydetmenin faydaları
Dayanıklı özellikleri nedeniyle, veri ve bilgilerin kayıt edilmesi amacıyla Blockchain veya dağıtılmış defteri teknolojisinin (DLT) kullanılması çok uygundur. Akademik kayıtlar ve kimlik bilgileri konusunda da, teknoloji çok yararlı olacaktır. İlave olarak, teknoloji taraflar arasında bilgi transferini kolaylaştırabilir.

Medyaya verilen bilgiye göre, Malta devleti ilk dijital akademik sertifikaları 2017 yılının sonlarında yayınlanacak. Artık üç üniversite dijital sertifikaların verilmesine şimdiden destek vermişler.

Malta, Avrupa'da Blockchaini destekleyen ülkelerden biridir. Çünkü, ülkede yoğunlaşmakta olan bir kumarhanelerdeki kripto para birimlerini yasallaştırarak bölgedeki teknoloji merkezi olmayı hedeflemektedir.

Blockchain tabanlı diğer akademik projeler
Buna benzer bir proje Kenya hükümetinin IBM teknoloji firması ile ortak yaptığı dijital akademik sertifika projesidir. Bu projelerin ne kadar başarılı olacağını yakın dönem içerisinde izleyeceğiz.

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ